Evropská unie schválila směrnici o jednotné nabíječce. Od roku 2024 by si tak spotřebitelé měli vystačit s jedním typem

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Nabijecka
Zdroj: Shutterstock.com / Viktollio

Situace, kdy hledáte vhodnou nabíječku na vaše zařízení, by již od roku 2024 neměla nastat. Členské státy Evropské unie (EU) se v úterý 7. června dohodly, že výrobci elektrotechniky budou muset od uvedeného roku přizpůsobit své produkty standardu USB-C. Znamená to, že všechna zařízení budou mít jednotnou nabíječku.

Cílem této směrnice je kromě usnadnění života uživatelů i snížení elektronického odpadu. Měla by také spotřebitelům ušetřit peníze, protože by ušetřili za nákup příslušenství. EU vypočítala, že by spotřebitelé mohli utratit až o 250 milionů eur (přibližně 6,2 miliardy korun) méně.

Snížení odpadu i ušetření peněz spotřebitelů

Členské státy směrnici prosadili i přes nesouhlas společnosti Apple. Směrnice musí být ještě potvrzena a schválena Evropským parlamentem a Radou EU.

Evropská komise se snaží o toto usnadnění již řadu let a prozatím docílila toho, že po domluvě s výrobci zůstaly z desítky dříve používaných koncovek pouze tři.

„Evropské spotřebitele již dlouho obtěžuje, jak se jim doma s každým novým přístrojem vrší další nabíječky. Nyní budou moci používat jedinou nabíječku pro veškerou přenosnou elektroniku,“ uvedl dle ČTK po skončení jednání maltský europoslanec Alex Saliba.

Tato směrnice se bude týkat kromě telefonů a tabletů také fotoaparátů, čteček elektronických knih, reproduktorů či sluchátek.

„Tuto směrnici velmi vítám. Když se balíme na víkend nebo na dovolenou, musím sbalit několik druhů nabíječek pro všechny naše telefony a tablety. Občas se stane, že na nějakou nabíječku zapomenu a je z toho potom problém. Takto vezmu jen jednu,“ řekla pro Přehledně 24 paní Marta z Prahy.

„Opravdu? No tak to jsem mile překvapena. V kanceláři nás sedí několik a vždy obcházím kolegy, zda má někdo nabíječku, kterou zrovna potřebuji. Takto to bude mnohem jednodušší. Jedno z mála rozhodnutí EU, které mi dává smysl,“ reagovala na tuto novinku paní Veronika z Plzně.

Apple nesouhlasí

Proti směrnici stojí společnost Apple, která u svých telefonů využívá rozhraní lightning. Zároveň však u mnoha svých modelů využívá USB-C. Například u iPad Apple.

U nejnovějších macbooků se ale společnost vrátila opět k rozhraní lightning. Proč tomu tak je, nikdo neví. Společnost dle Novinek na tyto dotazy neodpovídá.

Apple tím dostává do problémů i své zákazníky, protože iPhony, iPady a macbooky mají tím pádem jiné nabíječky.

Zdroj: ČTK, Česká televize, Twitter, Novinky, Přehledně24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články