Evropská unie se chystá uvalit na Rusko sankce kvůli kauze Navalnyj. Přerušíme styky, hrozí ruský ministr zahraničí

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
evropska unie sankce
Zdroj: Marian Weyo/Shutterstock.com

Na webových stránkách ruské diplomacie byl zveřejněn přepis rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, ve kterém se vyjadřuje k plánovaným sankcím od EU. Jeho vzkaz je jasný: „Jsme připraveni přerušit vztahy,“ říká.

Lavrov v rozhovoru na otázku, zda Ruská federace míří k přerušení vztahů s EU, odpověděl:

„V případě, že znovu uvidíme uvalení sankcí v některých oblastech, což vytváří rizika pro naši ekonomiku, včetně těch nejcitlivějších sfér, tak ano. Nechceme se izolovat od světového života, ale musíme na to být připraveni. Pokud chcete mír, připravte se na válku.“

Německo chce dialog, Rusko rozvíjení vztahů

Kreml vzápětí vydal prohlášení, ve kterém tvrdí, že je toto tvrzení novináři vytržené z kontextu a že Rusko v případě zavedení sankcí bude reagovat „přiměřeně.“

Německé ministerstvo zahraničí v čele s Heiko Maasem vydalo prohlášení, ve kterém označuje stanovisko Ruské federace za znepokojivé. Dodali také, že sankce sice nevylučují, ale chtějí s Ruskem vést dialog.

Tiskový mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov se pokusil uvést vyjádření ministra zahraničí na pravou míru:„Chceme rozvíjet vztahy s Evropskou unií. Ale jestli se EU vydá cestou sankcí, potom ano, budeme připraveni,“ uvedl.

Zlepšení vztahů se nečeká

Vztahy mezi EU a Ruskou federací jsou dlouhodobě napjaté. Situaci nepomáhá ani dění kolem otravy a zatčení opozičního aktivisty Navalného, kterou zástupci Evropské unie dlouhodobě kritizují.

Západ Rusko dlouhodobě vyzývá k propuštění vězněného Navalného a řádnému procesu, ruská diplomacie však výtky považuje za nepřiměřené vměšování do státních záležitostí.

Ochlazení společných vztahů přinesla také anexe Krymu, kterou taktéž doprovázely sankce ze strany EU a zákaz dovozu některého západního zboží ze strany Ruska.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články