Evropský parlament dnes bude hlasovat o obchodní dohodě s Velkou Británii

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Brexit
Zdroj: shutterstock

Dnes by měl naposledy jednat Evropský parlament o potvrzení obchodní dohody mezi Evropskou unií a Velkou Británií. Jejím úkolem je po odchodu Londýna ze sedmadvacítky určit pravidla pro přechod zboží a lidí mezi zeměmi Unie a Spojeným královstvím. Tato smlouva se prakticky již několik měsíců používá. Její schválení je tedy více méně formální a neočekávají se žádné komplikace.

Dohoda upravuje přeshraniční vztahy unijních zemí a Velké Británie. Jejím úkolem je usnadnění obchodu, a to za pomoci odstranění většiny celních bariér.

Dohoda se již nyní prakticky používá

Úmluva začala provizorně platit od 1. ledna 2021, přičemž ji měl Evropský parlament definitivně potvrdit do konce února. Ten však požádal o posunutí termínu do konce dubna, aby si ji mohl lépe prostudovat. Pokud by dnes nedošlo ke schválení, termín by se nejspíše opět posunul.

To se ale pravděpodobně nestane. Již dříve europoslanci uvedli, že dohoda je výhodná jak pro EU, tak pro Velkou Británii. Navíc nejsilnější část europarlamentu, klub lidovců, v pondělí oznámila, že bude hlasovat pro dohodu.

Komplikace se Severním Irskem

Jediným problémem by mohl být takzvaný „protokol o Severním Irsku“, který byl součástí původní brexitové dohody. Podle něj by měl Londýn kontrolovat určité zboží putující ze Spojeného království do Severního Irska. Má se tak předejít vzniku tvrdé hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, kde panuje kvůli brexitu značné napětí. Británie se však rozhodla tyto kontroly prozatím odložit.

To se nelíbí řadě evropských poslanců. Přesto se spíše očekává, že Unie nebude dohodu více odkládat a výše zmíněný protokol bude dále řešit individuální cestou.

Poslanci by se k návrhu měli vyjádřit během dnešního zasedání. Hlasovat se bude kvůli koronavirové pandemii online, a to ve večerních hodinách. Dá se tedy předpokládat, že konečné výsledky budou k dispozici zítra ráno.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články