Facebook a Instagram v Rusku nefungují. Soud je zakázal

od Anna-Marie Rabová
< 1 minuta čtení
facebook meta
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Americká společnost Meta Platforms, pod níž spadají sociální sítě Facebook a Instagram, je podle ruské jurisdikce extremistickou organizací. Obě sociální sítě jsou tedy v Rusku od pondělka zakázané.

O zákazu moskevského soudu informovala jako první agentura Reuters. Společnost Meta Platforms se k zákazu zatím nevyjádřila.

Označení extremistická organizace bylo již v minulosti použito jako příměr pro teroristickou organizaci Islámský stát či hnutí Tálibán.

Služby byly zablokovány už dříve

Zákaz byl sice soudem oznámen až nyní, ale obě služby byly v zemi zablokovány už dříve. Dle cenzurního úřadu Roskomnadzor byl uživatelům zablokován přístup na Facebook, protože provozovatel sítě údajně diskriminuje ruská média.

Sociální síť Instagram byla zablokována poté, když společnost Meta uvedla, že umožní uživatelům sociálních médií na Ukrajině zveřejňovat zprávy vyzývající k násilí proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi i proti ruským vojákům, které Moskva 24. února vyslala napadnout Ukrajinu.

Právě tato tolerance správců sítě je pravděpodobně důvodem, proč byla společnost označena za extrémistickou.

WhatsApp funguje dál

Opatření se prozatím netýká aplikace WhatsApp. Ačkoliv ji také vlastní uvedená společnost, podle soudu tato aplikace neumožňuje šíření veřejných zpráv, proto na rozdíl od Facebooku a Instagramu může být nadále užívána.

„Rozhodnutí se nevztahuje na činnost aplikace pro posílání zpráv WhatsApp společnosti Meta, protože není zcela funkční pro veřejné šíření informací,“ uvedl ve svém rozhodnutí moskevský soud.

Zdroj: Reuters

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články