Fanoušci istanbulského Fenerbahce v zápasu s Dynamem Kyjev skandovali Putinovo jméno. Nejen fotbalový svět je za to kritizuje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Fenerbahc fanousci
Zdroj: Shutterstock

Turečtí fotbaloví fanoušci ve středu při zápasu istanbulského Fenerbahce s ukrajinským Dynamem Kyjev skandovali jméno Vladimira Putina. Tímto hlasitým a podle reakcí také zvráceným jednáním se sice pokoušeli podpořit svůj tým, ten ale nakonec prohrál. Navíc se teď ozývají ohlasy, které žádají pro fanoušky i klub trest.

Vyřazené Fenerbahce nyní čeká zápas proti českému Slovácku. Podle zahraničního webu Daily Mail se na sociálních sítích objevila řada komentářů fanoušků, kteří si přejí, aby příští týden na stadionu v Istanbulu hrál tým před prázdnými tribunami.

Jeho fanoušci by po tom, co provedli, měli mít až do konce sezóny podle některých zákaz na jakýkoli zápas vstoupit. „Opravdu nechutné. Ale Dynamo vyhrálo, což z Fenerbahce dělá dvojnásobné lůzry,“ napsal na twitter později slavný anglický moderátor Piers Morgan.

Nechutná provokace

Jméno Vladimir Putin znělo z tribuny hned několikrát. Ukrajinský tým, jehož zemi od února terorizuje Rusko, tím chtěli fanoušci Fenerbahce vyprovokovat. Jejich křik ale podle odborníků může být považován za veřejnou podporu války, píše Daily Mail.

V současné době tak celá situace čeká na vyjádření evropského fotbalového orgánu UEFA. První zápas turnaje, který se měl původně hrát na Ukrajině, se musel přesunout do polské Lodži. Kromě toho ale ovlivnila válka na Ukrajině sportovní tým i jinak.

Řadě z hráčů, kteří se včerejšího zápasu účastnili, zahynuli ve válce příbuzní či přátelé. Není se tak čemu divit, že lidé z celého světa považují skandování istanbulských fanoušků za nechutnou a trapnou reakci nepřiměřenou situaci.

Jak informoval web ČT Sport, trenér Dynama Kyjev Mircea Lucescu dokonce po zápase odmítl kvůli dění přijít na tiskovou konferenci. „Všechno šlo podle plánu. Dřeli jsme a zvítězili. Ale s fanoušky jsem nepočítal, takové skandování jsem neočekával. Je to ostuda,“ řekl později.

Zavřený stadion

Na twitteru se po sdílení videa objevila celá řada negativních komentářů i od českých fanoušků. „Zavřený stadion při zápasu proti Slovácku by měl být pro tyhle zrůdy samozřejmostí,“ napsal jeden ze sdílejících. Další doplnil: „Je to opravdu nechutné, nerozumím tomu.“

Nad tím, jak se mohlo na jednom místě sejít tolik lidí, kteří udělají takovou hloupost, uvažují i další lidé. Jeden z fanoušků fotbalu z Londýna pak napsal: „Na fotbalu miluji kromě samotného sportu atmosféru. A fanoušky. Ale potom, co jsem právě viděl, jsem zdrcen. Proč jim tohle tolerujeme?“

Zda bude mít jednání fanoušků istanbulského Fenerbahce nějakou dohru, se teprve uvidí. Momentálně se případem kromě fanoušků zabývá také UEFA, podle některých lidí by ale měly zasáhnout i další orgány. Minimálně morálně ale klub kvůli svým fanouškům klesl hodně hluboko.

Zdroj: Twitter, Daily Mail, ČT Sport

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články