Finsko chce do NATO a Švédsko se ještě rozmýšlí. Rusko mezitím zuří

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Marin Sanna
Zdroj: Profimedia

Finsko ve čtvrtek oficiálně oznámilo, že se chce stát co nejrychleji novým členem Severoatlantické aliance (NATO). Shodl se na tom prezident republiky společně s ministerskou předsedkyní. Zájem projevilo také Švédsko, na oficiální vyjádření se ale stále čeká. Rusko toto jednání považuje za hrozbu pro svou bezpečnost.

Speciální vojenská operace, jak Rusové nazývají válku na Ukrajině, má pro ně řadu velmi nepříjemných následků. Jedním z nich je i fakt, že státy, které se dříve snažily být neutrální, nyní chtějí vstoupit do NATO. Oficiálně už o tom promluvilo Finsko, předpokládá se, že se přidá také Švédsko.

Do NATO co nejdříve

Úvahy o tom, že by se Finsko mělo přidat k alianci podpořila jak hlava státu, prezident Sauli Niinistö, tak premiérka Sanna Marinová.

„Členství v NATO by posílilo bezpečnost Finska. Jako člen NATO by Finsko posílilo celou obrannou alianci. Finsko musí neprodleně požádat o členství v NATO,“ napsal ve svém prohlášení prezident. Také doplnil, že doufá, že žádost bude podána v co nejkratší možné době.

Po podání žádosti je nutné, aby ji schválily parlamenty všech členských zemí. Dále také musí finská armáda splnit řadu vstupních podmínek.

„My jsme připravovali Českou republiku a naši armádu dva roky. Myslím, že Finsko se může dostat do Severoatlantické aliance v době pod jeden rok. Záleží, jak budou vypadat ratifikační procesy v jednotlivých státech,“ řekl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý zpravodajskému webu ČT24.

Švédsko se zřejmě přidá

O členství v NATO nestojí pouze vedení země, ale také její obyvatelstvo. Před válkou na Ukrajině chtělo do organizace vstoupit asi jen 25 % Finů. Dnes je to 76 %, přičemž vysloveně proti je pouhá desetina tamních obyvatel.

Podobný postoj se očekává také od sousedního Švédska. To se sice ještě oficiálně nevyslovilo, přesto připustilo, že při svém rozhodování budou přihlížet k postoji Finska.

„Finsko je nejbližším bezpečnostním a obranným partnerem Švédska a my musíme vzít finské stanovisko v úvahu,“ vysvětlila podle iDNES švédská ministryně zahraničí Ann Lindeová.

Podle Ruska bude ohrožena jeho bezpečnost

Z následujících kroků není přirozeně ani trochu nadšené Rusko. „Přistoupení Finska k NATO vážně poškodí dvoustranné rusko-finské vztahy,“ napsalo ve čtvrtek na svých stránkách ruské ministerstvo zahraničí.

„NATO se posouvá naším směrem. Proto se samozřejmě toto vše stane součástí speciální analýzy a vypracování nezbytných opatření pro to, abychom nastolili rovnováhu v situaci a zajistili naši bezpečnost,“ doplnil podle iDNES mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Zdroj: ČT24, iDNES, Seznam ZprávyValtioneuvosto

Autor: Markéta MladáSouvisející články