Finsko i Švédsko zvažují vstup do NATO. Země změnily postoj po invazi na Ukrajinu

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
NATO
Zdroj: Michele Ursi / Shutterstock.com

Finsko i Švédsko v květnu oznámí svou vůli vstoupit do NATO. Agentura Reuters na skutečnost upozornila na svých stránkách. Obě země však dosud neměly nikdy potřebu do Severoatlantické aliance vstupovat.

Rozhodly se tak až po invazi na Ukrajinu. Moskva státy před vstupem do NATO varovala. Informace o jejich možném vstupu se objevily ve finských i švédských médiích. V týdnu od 16. května se mají sejít představitelé obou zemí, aby se dohodli na tom, jak světu své rozhodnutí oznámí.

Finský prezident Niinistö navštíví Švédsko

Finský prezident Sauli Niinistö by se měl do Švédska podívat v úterý 17. a ve středu 18. května. Své oznámení chtějí říct společně. NATO zatím tvoří třicet zemí. V obou severských zemích se ale shodli na názoru, že bude bezpečnější do NATO vstoupit.

Hned v únoru začaly země uvažovat nad tím, že bude bezpečnější být v alianci, protože ta zajišťuje kolektivní obranu, pokud se třetí země rozhodne jiné státy napadnout. Finsko má s Ruskem na 1 300 km dlouhou hranici, a poslanci již nějakou dobu jednají o tom, jestli do NATO vstoupit.

Dělal se také průzkum veřejného mínění, aby vláda viděla, co si přejí obyvatelé země. Vstup do NATO pak podporuje až 70 % Finů. Přitom ještě než začala válka na Ukrajině, pro vstup byla asi jen čtvrtina dotázaných. Je vidět, že válka změnila opravdu celý svět.

Pro Finsko je to logický krok

„Věřím, že řešení nalezneme s dostatečným předstihem před červnovým summitem NATO,“ řekl prezident Sauli Niinistö. „Doufám, že debata o vládní zprávě bude v parlamentu důkladná, ale rychlá.“ Navíc o kroku, že vstoupí do NATO, Finsko uvažuje už několik měsíců, uvedlo Aktuálně.

Švédsko už dříve oznámilo, že rozhodnutí o tom, jestli vstoupí do NATO, chce mít na stole do konce května. Také v této zemi se zveřejnily výsledky průzkumu, které ukázaly, že pro vstup je 57 % dotázaných. V březnu se pozitivně vyjádřila nadpoloviční většina obyvatel.

Rusko ale varuje, že pokud země vstoupí do NATO, bude to mít politické i vojenské důsledky, uvedla ČTK. Země se pravděpodobně nenechají zastrašit, na oficiální vyjádření si ale musíme ještě několik týdnů počkat.

Zdroj: Reuters, The Guardian, ČTK, Aktuálně, Česká televize

Autor: Raina Tomanová



Související články