Fotbalové mistrovství žen má sponzorovat i Saúdská Arábie. Je to bizár, říká americká hráčka

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Alex Morgan
Zdroj: Profimedia

Fotbalové mistrovství světa žen má podle všeho letos sponzorovat i Saúdská Arábie. To se ale mnohým ženám nelíbí, jde totiž o zemi, která právě tomuto pohlaví upírá mnohá práva. Proti stanovisku FIFA, která se zemí o sponzorování jednala, se tak postavila například jedna z nejslavnějších hráček světa Američanka Alex Morgan.

V minulých letech se hodně hovořilo o tom, že by fotbalový šampionát mužů neměl proběhnout v Kataru, který měl nulovou fotbalovou tradici. Navíc Katar poškodila také aféra s úmrtími na stavbách fotbalové infrastruktury.

Následující ženské mistrovství světa ve fotbale pořádá Austrálie a Nový Zéland. Letos se očekávalo, že projde vše bez kontroverze. Nakonec tomu tak ale není.

Podle serveru The Guardian se očekává, že na turnaji, který vypukne 20. července, se k velkým značkám sponzorujícím celou akci přidá mimo jiné také agentura Visit Saudi Arabia, která láká turisty do země. Přitom Saúdští Arabové bývají často kritizováni nejen za přístup k ženám, ale také ke sportu jako takovému.

Sport údajně často využívají k vylepšení obrazu svého. Navíc v zemi pro ženy existuje řada genderových omezení. Hráčkám se tak nelíbí, že by právě tato země měla akci sponzorovat.

Je to bizarní

Americká fotbalová federace vyjádřila obavy, že rozhodnutí FIFA nebylo zcela správné. Zároveň však uvedla, že věří v pozitivní dopad a doufá, že šlo o promyšlený krok.

„I když nemůžeme kontrolovat, jak jiné organizace spravují výběr sponzorů pro turnaje, ve kterých soutěžíme, můžeme vyjádřit své obavy a budeme i nadále podporovat naše hráče,“ stojí ve vyjádření federace.

„Já jakožto hráčka bych v zemi nikdy nebyla přijata. Přijde mi bizarní, že má tento stát sponzorovat tak velkou fotbalovou akci žen,“ řekla v rozhovoru pro BBC Alex Morgan.

Je to o penězích

Pod jejím vyjádřením zveřejněným na twitteru se objevila řada komentářů lidí, kteří se sponzorováním Saúdské Arábie také nesouhlasí. „Bohužel se zdá, že peníze mají teď ve fotbale přednost úplně před vším,“ napsal uživatel Leon W.

„Morgan má pravdu. Jsem na ni hrdý a celkově jsem neskutečně rád, že se hráči fotbalu k těmto věcem vyjadřují,“ podpořil pak hráčku Donnie Vincent. Někteří lidé se pak ale shodují na tom, že hráčky celou věc až příliš prožívají.

Zdroj: The Guardian, BBC, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články