Francie žije volbou prezidenta. Největším adeptem na vítězství je opět Macron

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
volby francie
Zdroj: Profimedia

Volba prezidenta. Právě takové je v tuto chvíli hlavní téma ve Francii. Dva dubnové víkendy se stanou pro zemi velmi důležitými, protože právě během nich se rozhodne o tom, kdo povede Francii dalších 5 let. První kolo voleb proběhne už tuto neděli 10. dubna, druhé pak za čtrnáct dní 24. dubna.

Analytici mají dva jasné favority a těmi jsou současný prezident země Emmanuel Macron a Marine Le Penová. Bez šance ale nejsou prý ani další kandidáti, a není tak vyloučeno, že bude ve druhém kole bojovat o funkci někdo úplně jiný.

Významní kandidáti

Že se bude o post prezidenta ucházet muž, který v současné době zastává tento post, to se předpokládalo již dlouho. Jako další ke kandidátům patří právě Marine Le Penová. Ta proti Macronovi před pěti lety stála i ve druhém kole volby a mnoho odborníků očekává podobný výsledek i letos.

Mnoho lidí ale na druhou stranu považuje za problém její fotografii s Vladimirem Putinem, kterou chtěla původně rozdávat před volbami. Situace se změnila v souvislosti s válkou, kterou Rusko vyvolalo na Ukrajině, mnoho lidí tak snímek vnímá jako něco neodpustitelného.

Druhým výrazným kandidátem je Éric Zemmour, bývalý spisovatel a novinář. Ten se proslavil kritikou islámu a je proslulý pro své pravicové názory. Podle mnohých má i on velké šance. Jeho přesným opakem je pak poslední velký favorit Jean-Luc Mélenchon.

Ten je obecně považován za nejsilnějšího levicového politika v zemi. Mélenchon je zakladatelem strany Nepoddajná Francie, v 70. letech býval členem komunistické organizace. Ačkoli v zahraničí příliš známý není, podle všeho není ve volbách bez šancí, připomíná Česká televize.

Macron neměl na kampaň čas

Volby jsou sice v současné situaci ve Francii téma číslo jedna, ani na válku na Ukrajině se ale nezapomíná. Prezident Emmanuel Macron se v jejím kontextu hodně angažoval a snažil se napadené zemi pomoci. Přes veškeré aktivity s tímto spojené neměl podle ČTK na nic jiného čas.

Proto ani žádnou předvolební kampaň neměl a uspořádal pouze jedno větší setkání, na kterém informoval o svém programu. Vzhledem k tomu, že ho lidé znají a vědí, co pro zemi udělal, navíc se všude mluví o jeho činech vůči Ukrajině, nemělo by ho to nijak výrazně ovlivnit.

Podle analytiků jsou právě tito čtyři kandidáti těmi nejsilnějšími. Že se do dalšího kola voleb dostane někdo jiný, se nepředpokládá a bylo by to překvapující.

Kdo se tak nakonec stane příštím prezidentem Francie, se uvidí za několik týdnů.

Zdroj: ČTK, CNN Prima NEWS, ČT24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články