Globální oteplování má ničivý dopad na indické zemědělství. Stát bude muset požádat o zahraniční pomoc

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ryzove pole
Zdroj: Pexels.com

Indie je druhá nejlidnatější země na světě. I z tohoto důvodu se potýká s nedostatkem potravy pro všechny své obyvatele. Hlavním zdrojem obživy je zde zemědělství, bez kterého by stát nemohl existovat.

Jenže v posledních letech mají podle CNN změny klimatu obrovský vliv na úrodu. Letos to vypadá, že se bude Indie potýkat s problémy, které ještě nezažila. Podle předpokladů totiž její úroda nebude zdaleka taková jako v předešlých letech.

Hlavní plodinou pěstovanou v Indii je rýže. A právě ta je velmi citlivá na změny počasí a na vodní prostředí, ve kterém se vyskytuje. Podobně na tom je ale i obilí a další plodiny, bez kterých jsou místní obyvatelé ztraceni.

Velká proměnlivost monzunových dešťů

Globální oteplování má podle všeho na monzunové deště v Indii daleko větší vliv, než se očekávalo. S každým stupněm oteplování se podle odborníků zvyšují srážky až o pět procent. Tyto výzkumy zveřejnila zpravodajská stanice BBC.

Plodiny v zemi pěstované sice potřebují velký dostatek vláhy, ovšem zase ne přílišný. Na druhou stranu jim vadí také velké sucho. A i s tímto problémem je globální oteplování spojeno.

Dochází totiž nejen ke změnám klimatu, ale především k jejich obrovským výkyvům. Zatímco jeden týden je sucho, kdy se pole nestačí zavlažovat, v dalších týdnech lijáky ničí vše, co se podařilo vypěstovat.

Zemědělci nemohou odvádět svou práci

„Změny klimatu jsou pro zemědělce nejhorší v tom, že nedokáží předvídat. Nemohou se včas připravit na to, co přijde, nemohou své rostliny vhodně zabezpečit,“ říká přírodovědec zabývající se problémy spojenými s globálním oteplováním Anders Leverman.

Podle něj se také především Indie a Bangladéš potýkají během června až září s velkými povodněmi, letos se ale předpokládá, že budou ještě ničivější než ty během posledních let.

I ostatní země kvůli globálnímu oteplování prochází zemědělskými problémy, jejich zásobování a obchodní průmysl jsou ale natolik vyspělé, že jejich obyvatelstvo tyto situace neohrožují. Je tak velmi pravděpodobné, že bude Indie žádat o pomoc zahraniční průmysl.

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články