Hongkong zrušil povinnost nošení roušek. Většina lidí si je i tak na veřejná místa dobrovolně bere

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Rousky respiratory
Zdroj: Shutterstock

Za tři roky nošení roušek si na nich lidé v Hongkongu vytvořili závislost. Minulý týden skončila v asijské metropoli jejich povinnost. Ukazuje se ale, že lidé roušku či respirátor berou na veřejná místa dobrovolně i nadále.

Hongkong zrušil povinnost nosit roušku jako jedno z posledních míst na světě. Lidé zde museli ústa a nos zakrývat dohromady celkem 945 dní, uvádí hongkongský server NEWS GOV.

Rouška se ale stala jednak součástí módních trendů, jednak také něčím, co pomáhá lidem se přizpůsobit svému okolí. Především učitelé na základních školách měli podle serveru South China Morning Post z rozvolnění strach. A ukázalo se, že oprávněný.

Děti do školy bez roušek nechtějí

Základní školu YMCA navštěvuje zhruba 700 žáků. Z toho jen 80 přišlo první den po skončení povinnosti nosit roušku do školy bez ní. Učitelé dokonce uspořádali speciální seminář s názvem Jak si vážit usmívajících se obličejů, popisují Novinky.

Podle učitelů školy se spousta žáků před ostatními stydí. Za rouškou se dá totiž mnohé schovat. Neplatí to ale jen pro děti, závislost na nošení roušek si vypěstovali i dospělí.

Důvodů je několik

„Je to skutečně zvláštní. Připadám si jako nahá,“ svěřila se serveru NBC NEWS pouliční umělkyně Connie Lin. „Myslím, že lidé se tu stále obávají covidu, proto i nadále masky nosí,“ prohlásila.

Podle serveru Time jde pouze o částečnou pravdu. Někteří lidé se i nadále koronaviru obávají, mnohem více osobám ale trend nošení roušek jednoduše vyhovuje. Celkově je ale pro město zrušení nařízení velkou úlevou.

„Toto je pro nás rozhodně ta nejvítanější zpráva,“ uvedla Mandy Ng, generální ředitelka nízkonákladového dopravce Hong Kong Express Airways. Podle jejích slov například dopravní průmysl bude nyní lépe prospívat.

„Byl jsem v Hongkongu několikrát. Mentalita lidí je tu úplně jiná. Už před covidem si brali roušku kdykoli, když jim bylo jen trochu špatně. Už tehdy jsem se podivoval, kolik lidí s rouškou sedí třeba v MHD,“ popsal v komentářích na Novinkách pan Jaroslav.

Jeho slova potvrzuje i článek serveru iDNES z roku 2003, podle kterého byla už tehdy v místě rouška pro mnohé nepostradatelná. A to nejen jako ochrana před nemocemi, ale také jako módní doplněk.

Zdroj: NBC NEWS, Novinky, NEWS GOV, Time, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články