Ikea špehovala zaměstnance i zákazníky 

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ikea
Zdroj: Shutterstock

Francouzská dceřiná společnost Ikea byla v pondělí předvedena před soud z podezření, že se dopustila sledování na zákaznících i zaměstnancích. Společnost si měla najmout soukromého detektiva i policii. S informací přišel web BBC.com. 

Společnost bude podle informací souzená jako subjekt společně s tím, že soud bude probíhat i s několika soukromými osobami – především s několika bývalými pracovníky. Prokurátoři v obžalobě tvrdí, že společnost doslova utvořila „špionážní systém“ napříč celou společností.

Na lavici mezi 15 obviněnými jsou podle BBC.com špičkoví manažeři, ale i bývalý generální ředitel Stefan Vanoverbeke a bývalí vedoucí obchodů. Rovněž i čtyři policisté jsou v případu souzeni za předávání citlivých interních zpráv. 

Dostala pokutu téměř 4 milionů EU 

Ikea se k celé situaci postavila čelem. Aktuálně už propustila několik lidí z vedoucích pozic a v platnost ve všech zemích přišel nový kodex chování. I přesto všechno společnost bude muset zaplatit pokutu ve výši 3,75 milionu euro. Informoval o tom zahraniční deník. 

V roce 2012 se objevilo vůbec poprvé první obvinění na společnost. Zasvěcená osoba ze společnosti IKEA měla údajně pronést citlivé informace prostřednictvím e-mailu mezi ní a bezpečnostní agenturou. Informace měla osoba poskytnout satirickému deníku Le Canard Enchaîné. 

„E-maily naznačovaly, že firma hledala přístup k záznamům o svých zaměstnancích a zákaznících z policejní databáze obsahující miliony jmen a osobní údaje zločinců, obětí nebo dokonce svědků,“ informuje o celém případu BBC. 

Sledovala stovky zaměstnanců 

„Dva odbory podaly stížnost na IKEA a obvinily společnost ze špionáže stovek zaměstnanců a zákazníků,“ informuje zahraniční web. Soud vyšetřuje společnost za období let 2009 až 2012. Státní zástupci jsou ale přesvědčeni, že špionáže se společnost už dopouštěla o deset let dříve. 

„Jean-Francois Paris, bývalý ředitel řízení rizik pro francouzskou IKEA, je obviněn ze zasílání seznamů jmen, která mají být vyšetřována, soukromým vyšetřovatelům,“ píše BBC. S další informací, že za tyto služby byla vystavena faktura na 600 tisíc eur, přišla agentura AFP. 

Paris ale tvrdí, že veškeré platby jsou v pořádku a ničeho protizákonného se nedopustil. Jeden z „řádných zaměstnanců“ se najednou pro společnost stal protestujícím. 

Bývalý ředitel Paris ale tvrdí, že veškerá komunikace, kterou má být údajně považována za špionáž s tímto zaměstnancem, byla čistě z obav. Domníval se, dle jeho slov, že by mohlo jít o ekoterorismus a že „řádný zaměstnanec“ něco chystá.

Všem obžalovaných za neoprávněné shromáždění osobních důvodů hrozí až 10 let. 

Autor: Ivan Glaser



Související články