Indie se chce vyhnout katastrofě. Schválila Sputnik V

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
sputnik očkovani indie
Zdroj: Profimedia

Ačkoliv v Indii je naočkovanost tamních obyvatel nejrychlejší na celém světě, přesto má země neustále čím dál větší problém s počtem nakažených lidí onemocněním covid-19. Za poslední den tam přibylo více jak 160 tisíc nakažených. Je tak druhou nejnakaženější zemí na světě, první je USA.

Doposud v zemi k očkování používala vláda svou vlastní vakcínu Covaxin. Občas použila i americkou vakcínu AstraZeneca, nicméně v posledních dnech se vláda v Novém Dillí poohlíží i po jiných vakcínách. Píše o tom i CNN Prima NEWS.

Podle informací zahraničního deníku livemint.com se vláda rozhodla objednat s největší pravděpodobností i ruskou vakcínu Sputnik V. Za současného režimu denně Indové naočkují něco kolem tří milionů obyvatel, ale vláda podala prohlášení, že chce počet naočkovaných rapidně zvýšit.

Ruská vakcína Indii nespasí

Indie, tím že schválila Sputnik V, se stala 60. zemí na světě, která dala vakcíně zelenou. Země podle zahraničních médií zajistila více jak 750 milionů dávek. Distribuce bude rychlejší, protože ji bude přímo v Indii vyrábět šest tamních firem. A to vše pod přísným dohledem Ruského fondu přímých investic.

„Vakcína byla v Indii registrována na základě postupu pro povolení nouzového použití na základě výsledků klinických studií v Rusku a pozitivních údajů o dalších místních klinických studiích fáze III v Indii provedených ve spolupráci s laboratořemi Dr. Reddyho,“ řekla ruská strana pro livemint.com.

Agentura Reuters ale na svých stránkách informuje o tom, že se Indie poohlíží i po jiných vakcínách, a to přesněji po Pfizeru, Novavaxu, Moderně a vakcíny Johnson & Johnson. Podle informací v zemi veškeré zásoby rychle mizí a země se tak může dostat do hluboké krize, vzhledem k rychlému počtu nových nakažených.

Americký web CNBC citoval slova indického ministra zdravotnictví Harsha Vardhana. Ten příčinu problému vidí v nedodržování vládních nařízení. Lidé podle jeho slov nenosí roušky a nedodržují ani doporučené rozestupy. Proto se má nákaza tak rychle šířit v posledních dnech.

Věřící se koupali bez roušek

Dva miliony hinduistů se ale v pondělí nenechalo koronavirovou situací odradit. Bez roušek a bez jakýchkoliv opatření proběhla tradiční koupel v řece Ganze, aby ze sebe smyli veškeré hříchy, informoval o tom zahraniční server theguardian.com.

Celou situaci se snažila mít pod dohledem tamní policie, která k věřícím promlouvala a snažila se jim domluvit. Ale podle všeho to nebylo platné a veškeré akce se neustále pořádají. Policie je v tomto ohledu na situaci krátká. Video z koupání v Ganze rázem zaplavilo sociální sítě.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články