Japonské město využilo peníze na pomoc proti covid-19 po svém. Rozhořčení obyvatelé mají v celé věci jasno

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
socha chobotnice
Zdroj: Profimedia

Na sociálních sítích se snesla ostrá kritika na pobřežní město v západním Japonsku. To totiž finanční prostředky, které mělo použít na boj proti onemocnění způsobené koronavirem, investovalo do něčeho úplně jiného. Informuje o tom zahraniční web CNN.com.

Město Noto v prefektuře Ishikawa podle tamních médií získalo od ústředí vlády grand v přepočtu za 7,3 milionů korun. Peníze měly městu pomoci se ekonomicky vzpamatovat v důsledku onemocnění covid-19.

Město z celkové částky využilo 229 000 dolarů na stavbu sochy chobotnice, která je 13 stop vysoká a 29,5 stop dlouhá, uvedla domácí média. Podle některých informací byly náklady ale o něco vyšší, než se skutečně uvádí.

Jedná se o promyšlenou taktiku, tvrdí úředník

„Japonsko bojuje se čtvrtou vlnou koronavirových infekcí a vláda v prosinci schválila stimulační balíček ve výši 708 miliard dolarů, který má pomoci ekonomice zotavit se z propadu vyvolaného pandemií,“ píše se na CNN.

Úředník tamní samosprávy zahraničním médiím měl říct, že se jedná o promyšlenou a dlouhodobou strategii. V Japonsku totiž chobotnice patří mezi nejoblíbenější jídlo, zároveň má poukázat na tradiční japonský rybolov. A tím pádem přilákat do města více turistů.

Agentura Reuters se snažila s příslušnými úřady spojit, ale nikdo s ní nechtěl mluvit a ke kauze se jakkoliv vyjádřit. Jelikož v zemi probíhal i svátek Zlatý týden, všechny japonské vládní budovy byly zavřeny.

Míra infekce v prefektuře Ishikawa je podle tamních obyvatel nižší než kdekoliv jinde. Argumentují tak ti, kteří s tímto plánem souhlasí a nevidí v tom problém, protože nikde nebylo striktně řečeno, že peníze mají jít na léčbu nemocných.

Vláda by měla peníze vrátit, tvrdí obyvatelé

Jenže převážná většina obyvatel s vládním krokem zcela nesouhlasí. Dle nich měly být peníze skutečně využity lépe. „Bez ohledu na to, jak se na to díváte, to je špatné. Musí tyto peníze vrátit,“ řekl jeden uživatel twitteru. Podobných reakcí je na internetu více.

Stavba růžové chobotnice začala podle informací již v říjnu roku 2020. Zcela dokončena byla v březnu tohoto roku, kdy se i přesunula na své plánované místo ve městě Noto. Zda nakonec chobotnice zase „odpluje“, se zatím neví.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články