Jeden z náměstků NATO: Rusko porušilo dohodu, můžeme vojensky zasáhnout

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
NATO Armada
Zdroj: Seneline / Shutterstock

K velkému obratu došlo v pondělí na půdě Severoatlantické aliance. Zatímco donedávna organizace tvrdila, že nemůže zasáhnout do konfliktu na Ukrajině, nyní přišel generální tajemník NATO se zcela opačným názorem. Podle něj může aliance zasáhnout prakticky okamžitě.

NATO se k bojům na Ukrajině stavělo velmi rezervovaně. Ukrajincům sice dodávalo zbraně, avšak své přímé zapojení do bojů okamžitě vyloučilo. Ukrajina totiž není členem Severoatlantické aliance, ta tedy nemůže zasáhnout, a to ani na přímou žádost napadeného státu.

Rusko porušilo starou dohodu

Nyní ale náměstek generálního tajemníka aliance Mircea Geoana informoval veřejnost o tom, že podle starých závazků se může NATO vložit do bojů vlastně ihned. Podle ČTK přišla s informací agentura AFP.

Geoana měl na mysli zakládající akt o vztazích mezi NATO a Ruskem, který byl podepsán před 25 lety. V něm je uvedeno, že se Rusko zavazuje, že nenapadne své soudy a také že bude trvale udržovat dialog s NATO. Tato opatření měla předejít tomu, aby Rusko koncentrovalo své síly ve střední a východní Evropě.

NATO podle tajemníka může zasáhnout

Generální tajemník je tak přesvědčen, že chování Ruska zneplatnilo zakládající pakt jako celek. „Nyní nám již nic nebrání přijmout razantní pozici ve východním křídle a zajistit, aby byl každý čtvereční metr území NATO chráněn článkem 5,“ doplnil.

Právě v něm je ustanoveno, že pokud je napaden jeden z členských států NATO, je to bráno jako útok na všechny členské země.

To, jakou podobu bude mít ona razantní pozice, ale Geoana neupřesnil. Jak upozornily Seznam Zprávy, podle jeho slov by se mělo jednat o „robustní, flexibilní a udržitelnou přítomnost“.

Do aliance chtějí nové státy

NATO na nestabilní situaci kolem Ruska reagovalo už v roce 2017, kdy do pobaltských států vyslalo několik svých taktických skupin. Po napadení Ukrajiny Ruskem tam navíc poslalo ještě další posily.

Rusko se vůči Severoatlantické alianci neustále vymezuje, a nejen vůči ní. Naposledy poslalo ostré vyjádření Švédsku a Finsku. Tyto dva státy se totiž po své letité neutralitě rozhodly ucházet o místo v NATO.

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy, Novinky

Autor: Markéta Mladá



Související články