K bojkotu olympiády v Pekingu se přidává i Česká republika. Do Číny nikdo z vlády nepojede

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
oh peking
Zdroj: Shutterstock

K bojkotu olympiády v Pekingu lidé vyzývali již loni v říjnu. Málokdo ale tušil, že nakonec bude situace skutečně natolik vážná, že se řada lidí do protestů zapojí. Nedávno se mluvilo pouze o několika státech, v současné době jich ale přibývá a do bojkotu se zapojí také Česká republika. Premiér Petr Fiala to oznámil na svém twitteru.

„Na jednání s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem a místopředsedou Liborem Varhaníkem jsem potvrdil, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já ani nikdo jiný z vlády,“ napsal Fiala na své sociální síti. Některé tímto krokem šokoval, většina lidí ale s jeho rozhodnutím souhlasí.

„Česká republika se tak připojí k většině zemí Evropské unie a k USA, které zástupce na olympiádu nevyšlou,“ dodal s tím, že se naše země oficiálně tímto krokem účastní bojkotu celé olympiády. Nakonec dodal, že samozřejmě našim sportovcům přeje hodně štěstí.

Nejen výhrady k organizaci

„Avizoval jsem, že za mým rozhodnutím neletět do Číny jsou výhrady k organizaci – zimní olympiádu pořádá Peking, kde nikdy nesněžilo a je to první město, které pořádá po čtrnácti letech zimní i letní hry,“ nechal se předseda vlády slyšet už před týdnem.

To ale není jediný důvod, proč svět proti hrám v Pekingu protestuje. „Olympijská pochodeň má představovat naději a mír, ale pro naše lidi žijící pod brutální čínskou komunistickou stranou představuje spoluvinu celého světa na extrémních čínských represích,“ uvedla před časem například Zumretay Arkinová ze Světového ujgurského kongresu.

Tato mezinárodní organizace ujgurských exulantů se snaží pomáhat muslimské menšině, která žije v čínské provincii Sin-ťiang. Tam Peking posílá její příslušníky do převýchovných táborů. Řada lidí pak hry bojkotuje z čistě politických důvodů.  Hlasy proti OH v Číně se začaly objevovat v roce 2015. Málokdo ale tehdy tušil, jak rozsáhlý nakonec bojkot bude.

Zdroj: iRozhlas, Aktuálně, iDNES, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články