Kimova sestra varuje Američany. Pokud chcete spát, neprovokujte

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
severni korea
Zdroj: hotsum/Shutterstock.com

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una napsala téměř výhružný komentář na adresu Bílého domu. Podle informací agentur AP a Reuters měla poukázat na společné vojenské cvičení mezi Američany a Jižní Koreou. Ameriku varovala, aby se vyhnula dalším provokacím, pokud chce „v klidu spát.“

Načasování tohoto sdělení z úst sestry severokorejského vůdce Kim Čong-una není podle mnohých úplně náhodné. Zpráva se objevila v den, kdy americký ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin zahajují cestu po Asii. Během této cesty budou američtí spojenci hovořit společně s Japonskem a Jižní Koreou o KLDR a dalších záležitostech s tím spjatých.

Zpravodajská státní agentura KCNA citovala její poselství: „Využíváme této příležitosti, abychom varovali novou americkou administrativu, která tolik dychtí rozprostřít nad naší zemí přes oceán zápach střelného prachu.“

Bidenova vláda se podle informací z řad vládních činitelů pokusila s Kim Čong-unem spojit, prozatím marně. Slova jeho sestry, kterými svou zprávu doplnila, jsou o to horší: „Pokud chtějí (Američané) následující čtyři roky klidně spát, bylo by pro ně dobré, kdyby se vyvarovali věcí, které by jim v klidném spánku mohly zabránit.“

Sestra se stala druhým hlasem KLDR

Momentálně probíhá klasické jarní cvičení, kterého se zúčastňují jihokorejští i američtí vojáci. Ovšem k aktuální pandemické situaci, a i z důvodu, že nechtějí jakkoliv narušit dialog mezi Jižní a Severní Koreou, probíhá většina cvičení prostřednictvím počítačové simulace.

V posledních dnech se Kimova sestra stala veřejným kritikem Soulu, který podává informace ohledně Severní Korey. „Manévry a nepřátelství nikdy nemohou jít v ruku v ruce s dialogem a spoluprací,“ pronesla. Dále dodala, že by KLDR mohla mluvit o možném odstoupení od bilaterální dohody z roku 2018 s Jižní Koreou.

„Budeme sledovat jihokorejské postoje a chování, a pokud začnou být provokativnější, můžeme přijmout mimořádná opatření,“ napsala výhružně. Podle všeho se stala po dlouhé době druhým hlasem severokorejského diktátora.

Těžké časy KLDR

Podle agentury AP se dostává Kim Čong-un do svízelné situace, která je nejhorší za posledních devět let. Podle agentury se nachází země na pokraji sil, má slabou finanční politiku a rozkládá se kvůli uzavřeným hranicím v návaznosti na pandemii po celém světě.

A v neposlední řadě za tím stojí i ekonomické sankce, které na Severní Koreu uvalil úřad bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Od roku 2019 uskutečnil Pchjongjang řadu raketových testů.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články