Krvavý útok žraloka v Egyptě. Žena, které ukousl ruku i nohu, nakonec zemřela na infarkt

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zralok Mako
Zdroj: Shutterstock

K tragédii došlo o víkendu v Egyptě, poblíž oblíbeného turistického letoviska Hurghada. Osmašedesátiletou Rakušanku tam v moři napadl žralok a připravil ji o ruku a o nohu. Ženě se podařilo dostat z vody, při převozu do nemocnice ale nakonec zemřela.

K incidentu došlo na břehu Rudého moře, konkrétně v zátoce Sahl Hasheesh. Žena si vzala ploutve a šnorchl a šla si zaplavat. Podle očitých svědků se pohybovala v pásu vytyčeném pro plavce, tedy neplavala ve velké vzdálenosti od pobřeží.

Zničehonic ji pak napadl dvoumetrový žralok mako. Ten obvykle nebývá pro lidi příliš nebezpečný, a útočí jen tehdy, pokud se cítí velmi ohrožen.

Ženě nikdo nepomohl

Napadená žena se žralokem zápasila ve vodě několik dlouhých minut. Hrozivou tragédii sledovali z pláže a mola přítomní turisté.

Ačkoliv se objevovala zpráva, že se někteří z nich snažili žraloka odlákat, na záběrech, které jsou ale k dispozici na stránkách iDNES, je patrné, že ženě na pomoc nikdo nepřišel. A nezasáhli dokonce ani místní plavčíci či pobřežní hlídka.

Zemřela na infarkt spojený se šokem

Žralok zaútočil s nebývalou agresivitou. Ženě nejprve ukousl nohu a pak i část ruky. Seniorka se mu pokusila bránit ploutví, kterou měla předtím na noze. To se jí nakonec podařilo a žena se svépomocí dostala až na břeh, kde už na ni čekala záchranná služba.

Ani bleskový odvoz na soukromou egyptskou kliniku ale pokousanou ženu nezachránil. Jeden ze zdravotníků deníku Washing Post prozradil, že ženě začalo v sanitce selhávat srdce, než dojeli do nemocnice, její stav už byl velmi vážný a ani následná resuscitace už nedokázala její smrt odvrátit.

Podle posledních informací deníku Daily Mail pocházela žena z tyrolského Kramsachu. V Hurghadě byla se svým egyptským manželem na měsíční dovolené.

Egyptské úřady však v neděli informovali, že po útoku žraloka zemřela také žena z Rumunska, která byla v Egyptě na dovolené. Oba útoky se dle svědků odehráli zhruba ve vzdálenosti 600 metrů od sebe, není však jasné, zda útočil tentýž žralok.

Oblast je velmi oblíbenou destinací

V reakci na závažnou událost nechal tamní guvernér oblast kolem útoku na tři dny uzavřít. Lidem bylo zakázáno koupání, potápění, ale také windsurfing. Do oblasti se pak nedostaly ani rybářské lodě.

Hurghada patří k jedné z nejoblíbenějších turistických destinací. Lákadlem je především právě Rudé moře, které je považováno za jedno z těch vůbec nejčistších. Lidé tak v něm mají možnost pozorovat bohatou podmořskou faunu i floru.

Zdroj: iDNES, The Sun, Washing Post, Daily Mail

Autor: Markéta MladáSouvisející články