Leonardo da Vinci, jak ho neznáte. Možná to byl šílený vynálezce, který si liboval v krvi a utrpení

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
davinci
Zdroj: Shutterstock

Je vůbec třeba jméno Leonardo da Vinci představovat? Jeho nejslavnější dílo Mona Lisa zná celý svět a dodnes se na něj jezdí dívat mnoho znalců, ale i amatérských milovníků umění. Tento obraz umístěný v galerii Louvre není jeho jediným výtvorem. Da Vinci se totiž věnoval také vynalézání věcí.

Většinu lidí by překvapilo, že byl da Vinci poměrně fanatikem do války a snažil se za každou cenu s ní své jméno spojit. Ačkoli o sobě tvrdil, že válku nemá v lásce a nechce se nijak zapojovat do násilí, jeho díla říkají opak.

Jeho vynálezy byly šílené a měly vojákům z nepřátelských řad ukázat, co je to bolest a utrpení. Připadají vám snad následující výtvory jako dílo někoho, kdo se snažil válce vyhnout za každou cenu?

Rytíř a kulomet

Prvním da Vinciho vynálezem byl jakýsi rytíř. Jednalo se o konstrukci co nejvíce podobnou člověku, která se pohybovala pomocí mechanismu ze šroubů a provazů a jejíž pohyby mohly připomínat vojáka či rytíře.

davinci

Zdroj: Profimedia

Po letech se sice vědci pokoušeli tento vynález obnovit, ale podle nákresů, které po sobě da Vinci zanechal, se jim to nepodařilo. Podobný neúspěch pak opakovali s kulometem, který malíř vytvořil o pár let později.

Leonardo da Vinci věděl, že nabíjení zbraní je ve válce problém. Proto vynalezl kulomet, který nebylo třeba nabíjet tak často, a tím pádem ušetřil celou řadu životů. Zatímco ruční zbraně se musely nabít každou minutu, kulomet mohl vystřelit až 30 ran a teprve pak bylo třeba ho nabíjet.

Tank a ponorka

Da Vincimu se tehdy smáli, když tvrdil, že ví, jak budou války vypadat za pár let. Snažil se vymyslet něco, co by se mohlo pohybovat, chránit vojáky a zároveň také střílet. V podstatě se mu podařilo vytvořit předchůdce dnešního tanku.

 

davinci

Zdroj: Profimedia

davinci

Zdroj: Profimedia

Tehdy šlo ale pouze o pohybující se kolos s otvory na zbraně, ze kterých se dalo střílet po nepřátelích. Posledním zajímavým vynálezem pak byla ponorka, která byla poháněna vesly. Ta se v mírně obměněné podobě používá dodnes.

Americké jednotky SEALS se dnes drží jeho původního záměru: Ponorka slouží k tomu, aby tým plavců pod vodou vystoupil, navrtal díry do ukotvených nepřátelských plavidel a pak se vrátil zpět.

Co chtěl svými vynálezy da Vinci říci? To dodnes není zcela jasné, pravda ale je, že po sobě zanechal víc než jen Monu Lisu, jak si mnozí lidé mylně myslí.

Zdroj: leonardo-da-vinci.net, mos.org, theconversation.com

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články