Letošní ročník Eurovize ovládla kapela z Ukrajiny. We Are Domi z Česka skončili až dvaadvacátí

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
kalush orchestra
Zdroj: Profimedia

Vítězem 66. ročníku hudební soutěže Eurovize se v Turíně stala ukrajinská kapela Kalush Orchestra, která se mohla pochlubit ziskem 631 bodů. Do finále se i letos dostal český zástupce, ale kapela We Are Domi nakonec skončila až na 22. místě.

V kapele figuruje jako zpěvačka Dominika Hašková, dcera našeho slavného hokejové brankáře. Kromě ní v kapele najdete její přátele, se kterými se seznámila na studiích. Kytarista i klávesák pocházejí z Norska.

Sobotní večer ve znamení hudby

Ukrajinská skupina Kalush Orchestra patřila mezi favority od samého začátku. Diváci svými hlasy pravděpodobně chtěli podpořit Ukrajinu jako takovou, která válčí s Ruskem. Zástupci této země se naopak soutěže zúčastnit nemohli, připomněla Česká televize.

Českou republiku pak zastupovala kapela We Are Domi, porotu složenou ze zajímavých zahraničních osobností a diváky ale tolik nezaujala a skončila oficiálně až na 22. místě. Skupina bojovala o vítězství s dalšími dvaceti zpěváky a kapelami, kteří uspěli v semifinále. Mimo tyto pak ve finále soutěžila takzvaná velká pětka.

Stanice BBC k Eurovizi napsala, že je tento ročník jedním z těch nejvíce politických, které se za poslední roky odehrály. Kalush Orchestra totiž nebyli první volbu, co se Ukrajiny týče. Zemi měla zastupovat Alina Pašová, která je raperkou. Nakonec ale byla nahrazena.

Česko-norská kombinace neuzaujala

Pašová totiž odcestovala na okupovaný Krym, což vyvolalo negativní emoce, a místo ní tak na hudební soutěž vyrazili Kalush Orchestra, která pochází ze západu Ukrajiny a věnuje se folk-rapu. Je to styl, který ještě není tolik známý, možná i proto porotu tolik zaujal.

„Prosím, pomozte Ukrajině, Mariupolu. Okamžitě pomozte Azovstalu,“ dožadoval se zpěvák kapely po jejím vystoupení na pódiu.

Kapela zastupující Českou republiku We Are Domi přitom vystupovala jako první s písní Lights Off. V Eurovizi jste mohli vidět také finskou kapelu The Rasmus.

Ta je sice slavná již několik desítek let, ale doufá, že účastí v soutěži se znovu dostane do povědomí fanoušků a nabere druhý dech, napsal iDNES. Postupně se pak objevilo na pódiu všech 26 účastníků, kteří bojovali o svůj kousek slávy. Nejúspěšnějším českým zástupcem je tak i nadále Mikolas Josef, který skončil v roce 2018 na konečném šestém místě.

Zdroj: iDNES, Česká televize, BBC

Autor: Raina TomanováSouvisející články