Maorské ženě byl odepřen vstup do baru kvůli jejímu tetování v obličeji. Rozhodla se problém řešit žalobou

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Maori
Zdroj: Shutterstock

Juanita McNamara se řadí k Maorům, což je poznat i z tetování, které zdobí její obličej. Nikdy by si ale nemyslela, že by to mohl být důvod k diskriminaci. Minulou sobotu si užívala s přáteli, až do chvíle, kdy ji ochranka pro její tetování nenechala projít do baru.

„Předávala jsem jim svůj občanský průkaz, bylo mi ale řečeno, že mě do baru nepustí. Jako důvod ochranka uvedla tetování na mé tváři a krku,“ svěřila se McNamara podle serveru NZ Herald.

Tradiční tetování

Takzvaná mataora je tradiční maorské tetování, kterým se dříve zdobili především muži. Ti jím dokazovali, že hlava je nejposvátnější částí těla, píše News Zealand.

Postupně se nicméně začalo tetování využívat jako značka členů kmene i u žen. V tomto případě se mu říká moko kauae.

To se následně stalo téměř kulturním dědictvím. Většina lidí je na toto své tetování hrdá. Juanita se ale podle svých slov minulý týden cítila spíše trapně.

Šok, ponížení, nespravedlnost

„Když mě odmítli pustit do baru, cítila jsem se nejprve trapně. Potom následoval šok z toho, že ochranku nepřemluvím. Teď s odstupem času jsem ale z té nespravedlnosti rozhořčená,“ vysvětluje McNamara.

Žena se rozhodla, že bude případ řešit přes právníky. Nelíbí se jí, že je kvůli tetování diskriminována, na bar tak nyní podává žalobu a požaduje omluvu.

Komise pro lidská práva podle serveru NZ Herald už v minulosti uvedla, že osobě maorského původu nesmí být odepřeno zaměstnání, vstup do prostor nebo služba jen kvůli jejímu tetování. Je tak velmi pravděpodobné, že s žalobou McNamara uspěje.

Zdroj: 7 News, News Zealand, NZ Herald

Autor: Shani Maiová



Související články