Mariupol byl téměř srovnán se zemí. Nové satelitní snímky ukazují jen ruiny

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
mariupol obyvatele
Zdroj: Profimedia

Byly zveřejněny šokující satelitní snímky, které ukazují, co způsobilo Rusko svými bombami na ukrajinském území. Přístavní město Mariupol bylo téměř srovnáno se zemí, nejedná se tak pouze o zničené divadlo, kterému bylo v médiích věnováno pravděpodobně nejvíce pozornosti.

Ze snímků vyplývá, že lidi ve městě dnes vůbec nepotkáte. Celé bloky jsou poničené, obyvatelé nemají kde bydlet. Satelitní snímky pocházejí od soukromé americké společnosti Maxar Technologies a je na nich vidět především poničené divadlo nebo obytné domy. Kromě toho se můžete podívat také na ruské vojáky, kteří chodí kolem ruin.

Lidí je ve městě málo, nikdo s novináři nemluví

Podle všeho s novináři nikdo ve městě nemluví, a tak jsou satelitní snímky jedinými důkazy, díky kterým si můžete představit, jak asi město vypadá. Záběry ukazují, jak vypadá Mariupol po zásahu ruských jednotek.

V divadle, kam Rusové shodili bombu, zemřelo nejméně 300 lidí. V troskách je vidět nejen samotné divadlo, ale také další budovy, které jsou v jeho okolí.

V podstatě se v Mariupolu nedá žít a těch málo lidí, co se tu pohybuje, se nechce k situaci vyjadřovat. Ze snímku lze poznat, že domy nemají střechy, nebo je mají alespoň poškozené.

mariupol satelit

Zdroj: Profimedia

Ve městě se podle snímku nepohybuje mnoho lidí. Podle odhadu, který vydal Úřad vysoké komisařky pro lidská práva OSN, zemřely na Ukrajině tisíce civilistů, a to za poslední měsíc. U obchodů se čekají fronty, lidé shánějí nejen jídlo, ale také léky a další pomoc.

V Mariupolu skončil život v polovině března

Vidět už nejsou velká sídliště nebo domy se zahradou. Místo toho vidíte jen sutiny, mezi kterými chodí lidé a možná ještě hledají něco, co by si mohli odnést s sebou. Neměli možnost utéct daleko, navíc jich mnoho zůstalo pod sutinami. Z jejich domovů zbyly pouze cihly.

ČTK uvedla, že ve městě zůstává pouze 160 000 obyvatel z původních asi 400 000, kteří tu bydleli před válkou.

Divadlo v Mariupolu bylo bombardováno již v polovině měsíce března, ale Rusko popírá jakoukoli aktivitu s tím spojenou. Podle prezidenta Zelenského ale na divadlo Rusové útočili úmyslně.

Snímky působí stísněným dojmem a není divu, že tu obyvatelé zůstávat nechtějí. Všude je vidět a také cítit nepříjemná atmosféra, která je doprovázena ruinami, které po bombardování zůstaly.

Ukrajinci od začátku války utíkají především do okolních států směrem na západ. Jen do České republiky jich dorazilo už na 300 tisíc.

Zdroj: Seznam Zprávy, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články