McDonald’s v Rusku zavírá všechny své pobočky. Přidává se i Coca-Cola

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mc donalds
Zdroj: Shutterstock

Válka na Ukrajině má stovky lidských obětí, kromě toho ale obě země začínají strádat po ekonomické stránce. V Rusku totiž mnoho lidí protestuje, podnikatelé se proti Putinovi bouří a i přes silnou ruskou propagandu, která v zemi panuje, má stát s těmi, co nesouhlasí s ruskou invazí, dost oprávněných problémů.

Celá řada ruských firem v zemi i nadále funguje, mnoho lidí se proti tomu ale bouří. Podle jejich slov totiž v případě, že společnosti odmítají zavřít a válku nijak neřeší protestem, podporují Putinova rozhodnutí. Řada firem těmto slovům odolává.

Do nedávna to byl i obrovský řetězec firem McDonald’s, ten ale nakonec oznámil, že v Rusku končí. Lidem, kteří firmy doslova pranýřovali za jejich jednání, nakonec podlehl a v zemi uzavřel všechny své pobočky. Informovala o tom zahraniční agentura Reuters.

Výzvy na sociálních sítích

Podle BBC na sociálních sítích už několik dní kolují výzvy lidí k tomu, aby velké firmy v Rusku zavřely své podniky. Jednalo se především o dvě. Tou první je velká společnost Coca-Cola, která v úterý oznámila, že pozastavuje operace v Rusku, které představují zhruba 2 % provozních příjmů a příjmů firmy. „Naše srdce jsou s lidmi, kteří trpí nevědomými následky těchto tragických událostí na Ukrajině,“ uvedla společnost.

Druhou byl právě fastfoodový řetězec McDonald’s, jenž se rozhodl uzavřít své pobočky. V úterý večer firma oznámila, že kvůli ruské invazi na Ukrajinu v zemi dočasně ukončuje činnost.

Uzavření se týká všech jejích 850 poboček v zemi. Gigant ale dodal, že i nadále bude vyplácet mzdu svým zhruba 62 000 pracovníkům. Zda skutečně mohly za jeho rozhodnutí příspěvky na sociálních sítích, to není jisté, mnoho lidí má ale za to, že velmi pravděpodobně ano.

Zalekl se McDonald’s, krutých vzkazů?

„Dokud Coca-Cola, PepsiCo a McDonald’s v Rusku nepřeruší podnikání, mají američtí občané velmi bezpečný a jednoduchý způsob, jak stát za Ukrajinou. Kdokoli z nás může přestat kupovat jejich produkty a požádat přátele, aby zvážili totéž,“ napsal před nedávnem na sociální síti americký herec Sean Penn.

„Můžete prosím přestat pít Coca-Colu? Odmítají se stáhnout z Ruska. Ukažme jim lidskou sílu,“ přidala se na twitteru jedna z amerických podnikatelek. Podle Reuters je v tomto případě vidět, jakou sílu sociální média mají.

Zdroj: Reuters, BBC, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články