MOL v Maďarsku dočasně omezuje dodávky paliv. Chce především zachovat jejich dostupnost ve všech regionech

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
cerpaci stanice
Zdroj: Shutterstock

Ropná společnost MOL v Maďarsku dočasně omezila dodávky paliv na některé čerpací stanice. Především ty menší se tak ocitly úplně na suchu. Podle Hungary Today jde o stanice, které nemají se společností smluvní závazky. Jak dlouho bude omezení dodávek trvat, firma nedokáže specifikovat.

Cílem společnosti MOL je v současné době zachovat dostupnost paliv v každém maďarském regionu, uvádí iDNES. Právě proto bylo ale nutné na některých místech dodávky omezit. Ke kroku se maďarská firma odhodlala kvůli dvěma důvodům.

Tím prvním je stoupající poptávka po palivech, která se v posledních měsících ve velkém nakupují i do zásoby. To souvisí s důvodem druhým, kterým je postupné přerušení dovozu dodávek ze zahraničí. Za něj mohou hlavně problémy v případě ropovodu Družba, kterým teče ropa i do Maďarska, informuje server Budapest Times.

10 % maďarských stanic

Server Hungary Today píše, že dočasné omezení či úplné zrušení dodávek se v Maďarsku týká 194 maloobchodníků. Ti v zemi provozují zhruba 10 % všech čerpacích stanic.

Podle Gábora Egriho, prezidenta Asociace nezávislých čerpacích stanic, rozhodnutí MOL v podstatě znamená, že se zhroutila bezpečnost dodávek paliva v Maďarsku, píše web BBJ.

Opakovaná rozhodnutí

Podle Reuters se nejedná o první podobné rozhodnutí, které MOL v Maďarsku v posledních týdnech udělal. K opatřením přistupuje opakovaně. Již dříve například firma zavedla tankovací limit ve výši 50 litrů pohonných hmot za jednu uskutečněnou transakci, což pro Přehledně24 potvrdil i turista Tomáš, který s přáteli jel v srpnu přes Maďarsko do Rumunska.

„Omezení nás překvapilo, protože jsme o něm nevěděli. Původně jsme právě kvůli cenám chtěli tankovat především v Maďarsku, ale kvůli omezení jsme nemohli natankovat plnou nádrž, tak jsme museli tankovat opakovaně. Ale na benzínce kvůli tomu žádný problém nebyl, ani mi nepřišlo, že by tam docházelo k nějakému shlukování aut. Celkově mi tamější dálniční provoz přišel daleko řidší než u nás,“ sdělil své zkušenosti pro Přehledně24 Tomáš z Prahy.

Obrovskou poptávku po pohonných hmotách podle iDNES způsobilo především zastropování cen premiérem Viktorem Orbánem. Po jeho kroku lidé začali čerpat paliva ve velké míře, a není tak žádným překvapením, že MOL přistoupil k omezení.

Ropovod Družba, který současnou situaci do velké míry způsobil, byl mimo provoz od úterního večera do středečního odpoledne, a to kvůli ruské raketě, která při ostřelování Ukrajiny zasáhla transformátor nezbytný pro provoz, doplňuje server.

Zdroj: Reuters, Hungary Today, BBJ, iDNES, Budapest Times, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články