Můj klient lituje, že se nechal Trumpem oklamat, říká právník Šamana z Kapitolu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
donald trump
Zdroj: Joseph Sohm/Shutterstock.com

Stoupenci amerického prezidenta Donalda Trumpa, včetně člena konspirační skupiny QAnon Jacoba Anthonyho Chansleyho vtrhli do amerického Kapitolu 6. ledna 2021. Při útoku zemřelo pět lidí. Před útokem je Trump vyzval, aby bojovali za „ukradené volby.“

Právník takzvaného Šamana, který vtrhl do Kapitolu bez košile a s vikingskou helmou, řekl, že jeho klient lituje, že byl podveden bývalým prezidentem Donaldem Trumpem, který údajně vyzval Šamana a tisíce dalších příznivců k útoku na Kapitol.

K útoku vyzval prezident, brání se Šaman

Právní zástupce Albert Watkins uvedl, že Chansley byl Trumpem do Kapitolu prakticky pozván, aby protestoval proti výsledkům prezidentských voleb, a byl podněcován Trumpovou rétorikou, aby podnikl extrémní kroky k „Stop the Steal“.

„Pojďme si přehrát měsíce lží, zkreslování, děsivých narážek a hyperbolických řečí našeho prezidenta, které mají za cíl rozdmýchat, rozzuřit, motivovat,“ řekl Watkins.

6. ledna vyzval Trump své stoupence, aby se s ním postavili na protest proti údajně zfalšovaným prezidentským volbám. Místo ke Kapitolu však vyrazil do Bílého domu a sledoval události v televizi. To však neplatilo o jeho stoupencích.

Ti krátce po výzvě vtrhli do budovy Kapitolu a přerušili společné zasedání Kongresu, kde mělo být potvrzeno vítězství nynějšího prezidenta Bidena. Po této násilné události zahájila FBI rozsáhlé vyšetřování, aby shromáždila účastníky útoku.

Trump dal od výtržníků ruce pryč

Chansley je nyní držen v arizonské věznici a čeká na obvinění z výtržnictví, maření úředního rozhodnutí, násilného vstupu a nezákonného pobytu na vyhrazených místech v prostorách Kapitolu ve Washingtonu.

Navzdory tomu, že Trump udělil desítky milostí svým politickým spojencům, žádnému z útočníků na Kapitol tuto výsadu nedopřál.

„Bylo by vhodné a čestné, kdyby prezident omilostnil pana Chansleyho a další podobně smýšlející mírumilovné jedince, kteří přijali prezidentovo pozvání s čistými úmysly,“ dodal.

K soudu přišla i Šamanova matka. Uvedla, že syn údajně nejedl od té doby, co byl zadržen, protože mu v detenčním zařízení neposkytli organické potraviny, kterými se stravuje.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články