Může být pes veganem? Podle studie ano, je ale třeba dát pozor na složení živin v jeho stravě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Pes
Zdroj: Archiv redakce Přehledně24

V současné době není ničím divným potkat někoho, kdo je vegetarián, nebo dokonce vegan. Někteří lidé ale své stravovací návyky přenášejí také na zvířata. Tím, zda je veganská strava vhodná také pro psy, se nedávno zabýval výzkum amerických vědců.

Už v lednu roku 2022 se na stránkách British Veterinary Association pozastavila veterinářka Justine Shotton nad tím, že čím dál více lidí krmí své mazlíčky domácí stravou založenou na rostlinných složkách. Lékařka tehdy napsala, že se doporučuje spíše hledat rovnováhu mezi rostlinnou a masitou stravou. Nevyloučila ale, že je možné psy krmit pouze veganskými jídly.

Stále častější trend

Na to, zda může být pes krmen veganskou stravou, se ptá u veterinářů stále více a více lidí. Podle serveru The Dog People záleží na mnoha faktorech. Například na tom, zda je pes na stravu zvykán od malička, na jeho rase a zdravotním stavu.

„Trend veganských krmiv a stravy určené pro lidi je pro psy stále častější. Vzhledem k tomu, že lidé jimi krmí svá zvířata, je důležité, aby se testovaly stejně jako všechny ostatní potraviny a abychom věděli, jestli jsou bezpečné, kompletní a vyvážené,“ říká spoluautorka americké studie Kelly Swanson.

Podle té je možné psa krmit čistě veganskou stravou, je ale důležité dbát na složení živin v ní. Psi totiž nemají požadavky na složky stravy, ale právě na to, co všechno obsahuje.

„Znalost složení a živin je však zásadní. Každý může pro svého psa uplácat veganské jídlo, ale bez pečlivého složení může vzniknout něco, co je opravdu nevyvážené,“ uvádí.

Někdy je to dokonce vhodné

Podle České televize je v některých případech veganská strava vhodná. Například psi s obezitou mohou díky ní zhubnout a zlepšit celkově svůj zdravotní stav. Pokud si člověk ale nevěří, měl by raději psovi podávat typickou stravu, která obsahuje jak rostlinnou složku, tak také maso.

„V případě některých zdravotních potíží bych to chápala jako formu diety. Ale dělat ze psa cíleně vegetariána nebo vegana je debilní experiment,“ myslí si na twitteru uživatelka Ana Denvi.

„Je to nebezpečný trend proti přírodě. Majitel, který psům odepírá maso, je idiot, který svého mazlíčka týrá,“ sdílí svůj názor Armádní čivava.

„Svět se zbláznil. Pes potřebuje maso, to by vám potvrdil každý chovatel. Na to nepotřebuji vědeckou analýzu. Krmit psa obilím je zvrhlost, netlačte tohle stále do lidí,“ rozčiluje se na facebooku uživatelka Šárka.

„Strava každého může být veganská, ale je potřeba, aby byla pečlivě vyvážená. Otázka je, jestli je skutečně v zájmu každého své stravování vyvažovat a komplikovat za využití času a energie, která pak chybí jinde,“ vyjádřila se k situaci na tomtéž místě paní Lucie.

Zdroj: British Veterinary Association, The Dog People, Česká televize, Journal of Animal Science, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články