Na asijském sopečném ostrově vzniká tajná stavba. Její charakter budí obavy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Jemen
Zdroj: akramalrasny / Shutterstock.com

Podle jemenské armády staví Spojené arabské emiráty v tajnosti na jednom z ostrůvků v Rudém moři podivnou rozsáhlou stavbu. Místo může mít na okolní svět obrovský vliv.

Mezinárodně uznávaná vláda Jemenu uvedla, že Spojené arabské emiráty v tajnosti již delší dobu staví letiště na sopečném ostrově Perim. Agentuře AP se dokonce povedlo pořídit snímky ostrova.

Obchod i válka

Na snímcích, které agentura AP pořídila 11. dubna, jsou vidět dělníci a stavařské vozy pracující na skoro dvoukilometrové runwayi se třemi hangáry. Okolo 18. dubna už prý byla celá konstrukce podle AP pravděpodobně hotová.

Ostrov Perim leží v úžině Bab-al-Mandab, zhruba 2,5 kilometrů od pobřeží Arabského poloostrova, má rozlohu asi 13 km2 a oficiálně připadá Jemenu. Ten však prý za letištěm nestojí. Již v roce 2016 se ale někdo pokoušel na ostrově přistávací plochu postavit. Práce však byly později přerušeny.

Jde o velmi strategickou pozici. Ostrov se nachází na významné námořní obchodní trase. Zároveň odtud lze jednoduše odpalovat střely do Jemenu nebo provádět jakékoliv jiné operace v Rudém moři, Adenském zálivu nebo východní Africe.

„Vypadá to jako dlouhodobý strategický záměr na získání relativně stálé přítomnosti v regionu,“ citovala agentura AP redaktora zpravodajské agentury Janes Jeremy Binnnieho, který sleduje stavební práce na ostrově několik let.

Reakce emirátů

Na snímcích je jasné, že na ostrově v tajnosti letiště vzniklo. Není však úplně prokazatelné, kdo za projektem stojí. Jemenská vláda sice podezírá SAE, ty však na dotaz AP nereagovaly.

Někteří úředníci řekli agentuře AP pod podmínkou anonymity, že SAE poslalo během posledních týdnů na ostrov zbraně a vojáky. Demokratický senátor státu Connecticut Chris Murphy pro AP řekl, že základna je „připomínkou toho, že se SAE doopravdy z Jemenu stále nestáhly“.

Od roku 2015 vede Saudská Arábie za podpory SAE i dalších států v Jemenu vojenskou intervenci proti hútijskému povstání. Válka si doposud vyžádala přes 130 tisíc obětí. Emiráty svou pozici v konfliktu umírňovaly, letecká základna na Perimu však může znamenat další eskalaci násilí.

Autor: Petr HejčlSouvisející články