Na Slovensku vypuklo po uvolnění opatření šílenství. Lidé nic nedodržují

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
fronty obchod
Zdroj: Profimedia

Na Slovensku rozpoutal naprosté šílenství jeden dobře známý obchodní řetězec. Kvůli slevám se nedodržovala bezpečná vzdálenost, ale ani jiná další protiepidemická opatření. Slovenský Úřad veřejného zdraví obyvatele prosí o dodržování pravidel. Obchodní řetězec se brání a jakékoliv pochybení odmítá. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Supermarkety i obchodní řetězce se na uvolnění vládních opatření připravovaly dokonce i s několikadenním předstihem. Některé obchody se rozhodly použít i slevy. A právě ty mnoho zákazníků přilákaly, takže se na mnoha místech začaly tvořit dlouhé fronty.

Ne všichni podnikatelé jsou šťastní

„Davy zákazníků stály před vstupem do obchodu často bez nařízených dvoumetrových rozestupů,“ informuje CNN Prima NEWS. Vše prý navíc zaznamenal i kamerový záznam.

Podle slovenského webu tvnoviny.sk ale toto jednání naštvalo některé provozovatele v gastro oboru, kteří doposud nemohou otevřít.

K situaci se vyjádřil i Radoslav Straka, ředitel řetězce KiK, před jehož prodejnou se tvořily obří fronty. „Vyvolaný zájem u zákazníků byl cílem naší otvírací kampaně. V prodejnách a na skladech máme mnoho zboží. Během čtyř měsíců, kdy byly provozy zavřené, řetězce zboží i tak přijímaly, proto jsme přistoupili k tomuto kroku. Na zvýšený zájem jsme se však připravili.“

„Na každé prodejně máme maximální počet zaměstnanců, jaký můžeme mít. Z toho jeden zaměstnanec jen kontroluje a zabezpečuje opatření, jako je omezený vstup zákazníků na prodejnu v přepočtu jeden zákazník na 15 metrů čtverečních,“ promluvil o opatřeních Straka.

„U pokladen stojí zákazníci v řadách ve dvoumetrových rozestupech a zabezpečili jsme na prodejních plochách i zvýšená opatření, která nám přikazuje zákon,“ dodal posléze. Marketingový expert Róbert Slovák se nechal slyšet, že podobné slevy jsou nefér a kontraproduktivní. Dle jeho slov už jako dostačující bylo to, že se obchody vůbec otevřely.

Většina komplikací spojených s nedodržováním opatření vznikala před samotnými obchody než uvnitř. „Takový typ akce považuji za nezodpovědný a svým způsobem i kontraproduktivní. Nakonec možná kompetentní zjistí, že otevření kamenných prodejen nebyl dobrý nápad, a zodpovědné úředníky to bude motivovat k tomu, aby omezení obnovili,“ řekl Róbert Slovák.

Jsou to manipulativní praktiky, tvrdí odborník

„To, že je vůbec možné jít do obchodů, považuji za dostatečný argument a určitý ‚tahák‘ pro obchodníky. Myslím si, že v tomto případě by neměli obchodníci sahat k manipulativním praktikám a raději by měli držet spolu a společnými silami překonat pandemii a její následky na svůj byznys,“ řekl odborník.

„Náš řetězec dodržel všechno, co káže zákon. Samozřejmě vždy se dá udělat něco lépe, ale udělali jsme maximum, aby byla situace na prodejních plochách v pořádku,“ brání se obchodní řetězec KiK.

Úřad veřejného zdraví přesto lidi vyzývá, aby brali na celou situaci stále ohled a nikterak opatření neporušovali. K uvolnění totiž došlo hlavně kvůli zlepšující se situaci.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články