Nákupní středisko v Kremenčuku v plamenech. Ruská střela zabila několik lidí

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
kremenchuk nakupni centrum
Zdroj: Profimedia

Ruský raketový útok na obchodní centrum ve špičce způsobil nejen rozsáhlý požár, ale také zavinil několik lidských obětí, kterých je aktuálně hlášených 18.

V pondělí proběhl útok na obchodní centrum, kde v tu dobu nakupovala velká spousta lidí. Nejméně 59 z nich utrpělo zranění, zásah museli likvidovat hasiči, ale plocha centra je deset tisíc metrů čtverečních, takže hašení probíhalo několik hodin. K útoku se vyjádřil nejen prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj.

Lidé se jen snaží normálně žít, odsoudil útok Zelenskyj

Agentura Reuters zveřejnila slova Zelenského, který se k útoku vyjádřil na Telegramu. „Nákupní centrum je v plamenech. Hasiči se snaží dostat požár pod kontrolu. Počet obětí bude nepředstavitelný. Nebyla to žádná hrozba pro ruskou armádu. Nemělo to žádnou strategickou hodnotu. Jen se lidé pokoušeli žít normální život.“

Server iDNES uvedl, že počet obětí se zvýšil na 18. Původní číslo bylo 16, postupně se ale z trosek budovy vytahovali další mrtví. Ve středisku právě v osudnou chvíli bylo na tisíc lidí, jak uvedl Zelenskyj. Nejdříve se zveřejnilo, že zemřelo 11 lidí, nakonec jejich počet může být o mnoho vyšší.

K útoku se vyjádřil také gubernátor Poltavské oblasti Dmytro Lunin. Podle jeho slov se bilance bohužel ještě navýší. „Deset mrtvých a více než čtyřicet zraněných. Taková je teď situace v Kremenčuku po raketovém ostřelování,“ řekl krátce po ruském útoku. Záchranáři se stále snaží najít přeživší.

Na Kremenčuk padly dvě střely

Nákupní středisko podle tajemníka ukrajinské bezpečností rady Oleksije Danilova zasáhla jedna střela, druhá přistála na místním stadionu, ale zatím to není potvrzené z oficiálních zdrojů.

K útoku se také vyjádřili ti, kteří byli přímo v nákupním centru. Ludmila Mykhailetsová byla převezena do nemocnice hned poté, co došlo k útoku. Zrovna byla ve středisku se svým manželem. „Letěla jsem hlavou napřed a moje tělo zasáhly úlomky. Dané místo se zbortilo,“ uvedl iRozhlas.

Výbuch s ní vymrštil do vzduchu, její manžel k jejímu popisu neměl co dodat. Podle jeho slov to bylo doslova peklo. Během útoku u něj došlo ke krvavému zranění hlavy. Dalších několik desítek lidí dopadlo podobně.

Zdroj: Reuters, iDNES, iRozhlas, Telegram

Autor: Raina TomanováSouvisející články