Návštěvník zabil ledního medvěda, ruská zoo se bouří

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
umka ledni medved
Zdroj: cucushonok/Shutterstock.com

Lední medvěd Umka, kterému bylo 25 let, zemřel v ruské zoo ve městě Jekatěrinburg. Podle správců někdo z návštěvníků oblíbeného medvěda zabil hozením gumového předmětu do jeho výběhu.

K činu došlo začátkem tohoto týdne. Medvěd podle zahraničních informací měl zemřít krátce poté, co spolkl gumový míček. Ten mu měl do výběhu hodit některý z návštěvníků.

„Pětadvacetiletý medvěd jménem Umka se v pondělí ráno najednou zhroutil na zem, když snídal ve svém výběhu ve městě Jekatěrinburg,“ píše web Daily Mail.

Pitva odhalila pravou příčinu

Celý incident viděl i ošetřovatel, který k medvědovi ihned utíkal. Přivolaná lékařská pomoc byla u medvěda do deseti minut, ale po svém příchodu už musela konstatovat jeho smrt. Následně provedená pitva potvrdila, že v žaludku mělo zvíře skutečně velký kus gumového předmětu.

Všichni zaměstnanci včetně vedení jsou z případu zdrcení a pevně si stojí za tím, že zvíře zabil někdo z návštěvníků. Podle informací to samice Aina, která s medvědem žila ve společném výběhu, nese taktéž špatně.

„Aina je nyní velmi smutná. Ona a Umka sdíleli stejný výběh a trávili spolu hodně času,“ řekla tamním médiím zaměstnankyně Yekaterina Uvarova a dodala: „Starali se o sebe a vyměňovali si hračky. A není běžné, aby se ledním medvědům po sobě stýskalo, když jsou dospělí.“

Vedení zoo se vyjádřilo dost jednoznačně. Celý případ předá policii, která nyní musí vše prošetřit. Zoo podala i prohlášení, že všechna zvířata, především Ainu, budou pečlivěji hlídat a dávat na ně pozor.

Do zoo se dostal jako sirotek

Umka byl pro ruskou zoo jedním z nejoblíbenějších zvířat. A to především proto, že se do tamní zoologické zahrady dostal už v roce 1998. Jeho matku ve volné přírodě zabili pytláci, když on sám byl ještě mládě.

Poblíž vesnice Billings v nejvýchodnější oblasti Ruska na Čukotce se Umka jako mládě dostal do křížku s divokými psy, zatímco si hledal jako sirotek něco k jídlu. Nedalecí lidé si ho všimli, přišli mu na pomoc a následně ho předali zoo.

„Bohužel ne každý ví, jak správně vyjádřit svou lásku. Navzdory četným varovným signálům někteří návštěvníci házejí zvířatům ‚pamlsky‘ a cizí předměty, aniž by přemýšleli o možných fatálních důsledcích,“ uvedl mluvčí zoo.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články