NÁZOR: Francouzská politička bojuje za práva žen polonahými fotkami. Je ale těžké v tom ten smysl najít

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Marlene Schiappa
Zdroj: Profimedia

České političky by se mohly inspirovat odvahou francouzské ministryně pro občanství a solidaritu. Marlène Schiappa byla natolik solidární s občany, že se pro ně nafotila pro časopis Playboy. Stala se tak první političkou, jejíž fotky se v tomto časopise objevily.

Tento text je komentářem autorky.

O tom, že se tento krok vedení časopisu Playboy povedl, svědčí i fakt, že se celý stotisícový náklad prodal za necelé 3 hodiny, a dokonce se chystá dotisk dalších 60 tisíc kusů.

Rozhovor o rovnoprávnosti žen

Fotky byly součástí rozhovoru o právech žen a LGBT komunity, kterou politička dlouhodobě podporuje. Je to jeden z bodů, kvůli kterému se na ni snesla kritika.

Vzhledem k sexistickému časopisu, jakým Playboy bezpochyby je, se toto jeví jako nevhodně zvolený způsob, jak upozornit na rovnoprávnost žen.

Dle opozičních francouzských politiků není tato doba vhodná na provokace, když zemí zmítají nepokoje týkající se důchodové reformy.

Právě důchodová reforma byla také tématem rozhovoru, a dokonce byla ústředním motivem jedné z fotek. Marlène Schiappa má totiž na jedné fotce na hrudi napsané číslo 49.3, což je článek týkající se francouzského důchodového systému.

Kritiky se Schiappa dočkala například od francouzské premiérky Élisabeth Borneové, která fotky v „současné atmosféře stávek a hospodářských potíží“ označila za nevhodné.

Účel světí prostředky? Nemyslím si

„Hájím právo žen dělat si se svým tělem, co chtějí: všude a pořád,“ ospravedlňuje politička své rozhodnutí na twitteru.

Já v tomto ohledu spíše souhlasím s francouzským ministrem vnitra Géraldem Darmaninem, který političku pochválil za odvahu.

„Marlène Schiappaová je odvážná politička, která má svůj charakter a svůj styl, který není můj, ale já ho respektuji,“ uvedl dle iDNES.

A tak nějak se k tomu stavím i já osobně. Nejsem zastáncem toho, aby se ženské tělo propůjčovalo k focení aktů, které poté zdobí stránky časopisů, ale souhlasím se Schiappaovou, že si ženy mohou se svým tělem dělat, co chtějí.

Ale dovolila bych se ohradit vůči jejímu postoji, že hájí práva žen. Ať si ona dělá ze svého těla sexuální symbol, je to její rozhodnutí a zodpovědnost, ale mě z tohoto způsobu, paní Schiappaová, prosím vynechte. Já bych toto svému tělu totiž neudělala.

A co na to Češi?

A co česká politická scéna? Server Vlasta připomněl například Víta Bártu ze strany Věci veřejné. Ten ve volbách v roce 2009 lákal voliče plakátem čtyřech členek strany v plavkách. V té době to vzbudilo rozruch, ale na francouzskou političku to rozhodně nemělo.

Olga Richterová se pak v Událostech, komentářích vyjádřila k fotkám političky tak, že dle ní takové jednání možné je.

„Když tím nikomu neubližuju, tak to za mě možné je, jsem liberálka. Ale jsem v nějaké roli a uvědomuju si, že ona překročila kontext té role, a podle toho ji posoudí její voliči,“ sdělila svůj postoj.

Sama však dodala, že práva žen jsou pro ni spojena s jinými věcmi než s fotkami v pánském časopise.

Informace pak vzbudila rozruch i na sociálních sítích a třeba na facebooku iRozhlasu se objevilo pár návrhů na fotky českých političek. Tedy spíše zákazů.

„Jen aby to nenapadlo Černochovou,“ znělo například jedno z přání. Načež bylo na tento komentář odpovězeno, že na to je pozdě, a byla přiložena fotka naší ministryně obrany, jak se se zbraní opírá o zeď. Naštěstí však v oblečení.

Jiní pak například vyjádřili přání, aby v politice bylo více žen. Nejspíše s nadějí, že by bylo i více takových fotek.

A právě to jsou ty komentáře, které ukazují, jak nevhodný způsob Schiappa zvolila, když odhalenými fotkami hájí práva žen, a zároveň ze sebe dělá sexuální symbol.

Zdroj: iDNES, Vlasta, Česká televize, Twitter, Facebook

Autor: Soňa Jiroutová



Související články