Nejdéle vězněný muž byl propuštěn na svobodu. Neuvěříte, jak dlouho seděl

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
americke vezeni
Zdroj: Shutterstock

Nejdéle uvězněný člověk Joe Ligon byl propuštěn na svobodu. Po opuštění věznice poskytl stanici BBC rozhovor, ve kterém přiblížil okolnosti zatčení, pobyt za mřížemi i plány do budoucna.

Joe Ligon byl odsouzen v roce 1953, na svobodu byl propuštěn po 68 letech, jde tedy o nejdéle uvězněného člověka. Nyní je Ligonovi 83 let a během svého trestu vystřídal šest různých věznic. Svoji vinu i po téměř sedmi dekádách odmítá. Soud označil v letošním roce původní rozsudek doživotí bez možnosti podmínečného propuštění za protiústavní.

Nezabil jsem, říká celých 68 let

Joe v rozhovoru popsal, že byl v patnácti letech odsouzen za dvojnásobnou vraždu. Ve společnosti svých kamarádů se procházel po okolí, až potkali skupinku popíjejících lidí. „Začali jsme ji žádat o peníze, abychom si mohli dát nějaké další víno. A jedna věc vedla k další…,“ zavzpomínal.

Událost skončila bitkou s noži, po které zůstali dva mrtví a šest zraněných. Po zadržení podle svých slov pravdivě vypověděl policii, že neví, s kým osudnou noc byl. „Ani ty dva jsem neznal, neznal jsem jejich jména, znal jsem jen jejich přezdívky,“ řekl.

Po události byl obviněn a odsouzen za dvojnásobnou vraždu prvního stupně. Tu popírá, přiznává pouze pobodání jedné osoby, která měla přežít. Soudního přelíčení se jako mladistvý neúčastnil, nevěděl tedy, jak přesně zněl rozsudek.

„Ani jsem nevěděl, na co se ptát. Vím, že je těžké tomu uvěřit, ale je to pravda,“ říká. „Věděl jsem, že si musím udělat čas, ale neměl jsem ponětí, že budu ve vězení po zbytek života.“ Sám sebe označil za dítě, které bylo mimo: „Neuměl jsem číst a psát, neuměl jsem hláskovat své jméno. Věděl jsem, že se jmenuji Joe, protože se mi tak říkalo, co jsem si pamatoval.“

Vyměřený trest byl protiústavní, rozhodl soud

O Ligonovo propuštění se zasadil právník Bradley S. Bridge, který se zaměřil na legální otázku odsouzených mladistvých bez možnosti podmínečného propuštění, mezi které Ligon patřil. „Nebyl si skutečně vědom svého trestu,“ uvedl Bridge. „Nevěděl o něm nic, dokud jsem se s ním nepotkal.“

V roce 2016 pak Nejvyšší soud USA rozhodl, že tresty všech doživotně odsouzených, toho času mladistvých, musí být přehodnoceny. Na základě toho mohl Ligon požádat o podmínečné propuštění, i to však napadl a jeho žádosti bylo vyhověno.

„Bylo to jako se znovu narodit. Protože všechno pro mě bylo nové – téměř úplně všechno,“ popsal den svého propuštění. Prozradil také, co plánuje dělat: „Budu dělat to samé, co jsem dělal celý život. Dejte mi na práci úklid coby správci,“ dodal.

Autor: Aneta Střechová



Související články