Nizozemské město jako první na světě zakáže reklamy na maso. Důvodem je ochrana životního prostředí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
maso
Zdroj: Shutterstock

V řadě zemí jsou zakázány v některých médiích reklamy na tabák nebo na alkohol, nizozemské město Harleen se ale stane úplně prvním na světě, kde z veřejných prostor bude muset zmizet veškerá reklama na maso. Informoval o tom zahraniční deník Dutch News.

Hlavním důvodem je snížení spotřeby masa, tedy tím pádem i jeho produkce, která velmi výrazně přispívá ke vzniku uhlíkových emisí. Nizozemsko se tímto krokem podle webu The Guardian pokouší pomoci životnímu prostředí.

Zákaz bude platit od roku 2024. Ve městě Harleem žije 160 000 obyvatel. Reklamy tu zmizí z autobusů, zastávek, billboardů, nebudou k vidění v obchodních centrech. Nadále poběží pouze v televizi a budou se moci objevit v některých vybraných časopisech o jídle, píše BBC.

Nedávné studie naznačují, že celosvětová produkce potravin je zodpovědná za jednu třetinu všech nebezpečných emisí. Právě na základě této informace se zástupci města rozhodli pomoci přírodě. Jak sami při schvalování novely zákona oznámili, chov zvířat k výrobě masa vytváří dvojnásobné znečištění ovzduší než produkce rostlinných potravin.

Nemůžeme lidem říkat, aby povzbudili ničení přírody

Radní Ziggy Klazes, který návrh na změnu reklamního prostředí vypracoval, si dobře uvědomuje, že není možné lidem zakazovat jíst maso. Ani on sám si ho neodpustí. Na druhou stranu si uvědomuje, že někteří lidé ho konzumují zbytečně mnoho, a navíc jím i plýtvají.

Stejně tak podle jeho slov nejde lidem přikazovat, aby ničili ovzduší. „Maso je velmi škodlivé pro životní prostředí. Nemůžeme lidem říkat, že je klimatická krize, a zároveň je povzbuzovat, aby kupovali produkty, které jsou její součástí,“ uvedl podle webu National travel NEWS.

Dlouho se podle svých slov snaží šířit informace o tom, co životnímu prostředí škodí. Nechce nikomu dávat pokyny k tomu, jak se chovat, chce ale, aby lidé měli jasnou představu o tom, co přináší problémy. A pokud se nechtějí vzdělávat, neměla by jim být minimálně na očích jasná reklama na jednoho z největších škůdců.

V konzumaci masa země přesahuje limity

„Samozřejmě se najde celá řada lidí, kterým přijde zákon kontroverzní a nesmyslný. Už jsem si vyslechl mnoho názorů odpůrců. Na druhou stranu je maso něco, co si každý kupuje i bez reklam, neničíme tedy nijak nikomu byznys,“ vysvětluje Klazes.

Dodává, že podle statistik je Nizozemí státem, kde je spotřeba masa nadprůměrná. Podle jeho slov vychází v průměru na osobu ročně zhruba 90 kilogramů masa, což je zhruba o 5 kilogramů více, než by si přál. Proto je podle radního třeba situaci řešit.

„Zemědělství vytváří obrovský tlak na životní prostředí. Vím, že je důležité, maso konzumuji také rád, myslím ale, že by naše země mohla jeho spotřebu snížit. A když nemohu udělat nic ve větším měřítku, pokouším se o to alespoň v rámci jednoho města,“ dodává.

Zdroj: BBC, The Guardian, National travel NEWS, Dutch News

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články