Nová slovenská vláda získala důvěru. Svůj program ale převzala od někoho jiného

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Heger Eduard
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Slovensko má od včerejšího dne novou vládu. Programové prohlášení vlády nového premiéra Eduarda Hegera v úterý schválilo 89 ze 144 přítomných poslanců, tedy nadpoloviční většina. Vládě tedy byla dle očekávání vyslovena důvěra. Měla by se tak vyřešit několikaměsíční vládní krize, která na Slovensku probíhá.

Nová slovenská vláda není tak úplně nová. Na svých postech zůstala většina ministrů. Největší změnou je na postu premiéra a ministra financí. Tam se vyměnil Eduarda Heger, který nehradil odcházejícího Igora Matoviče. Ten se zase místo něj přesunul na ministerstvo financí. Oba muži jsou spolustraníci z hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO).

Vládní krizi na Slovensku pomohl i Sputnik V

Vládní krize, která vyústila výměnou premiéra, byla na Slovensku již od března. Matovič byl často terčem kritiky nejen opozice, ale i koalice. Často se mu vyčítal jeho příliš konfrontační způsob vládnutí a celkově nezvládnutí funkce premiéra, která měla být nad jeho síly.

Zřejmě poslední kapkou byl nákup neschválené vakcíny Sputnik V proti nemoci covid-19. Slovenská republika si objednala 2 miliony vakcíny v hodnotě 426 milionů korun. Ty musí zaplatit, ať už si vakcíny převezme, či nikoliv. Ve smlouvě zveřejněné ministerstvem zdravotnictví je uvedeno, že distributor nezodpovídá za účinnost vakcíny.

Vakcína Sputnik V neměla v té době povolení Evropské lékové agentury, přesto ji tehdejší ministr zdravotnictví Marek Krajčí povolil k používání. Po rozsáhlé kritice i ze stran koalice nakonec na svůj post rezignoval. Nakonec se ke kritikům začali přidávat i obyvatelé Slovenska. Matovič se stal jedním z nejméně oblíbených politiků tamní vlády, což vyústilo i v klesající preference hnutí OLaNO. Nejsilnější vládní strana se tak rozhodla premiéra vyměnit.

„Máme schválené programové prohlášení vlády a rovněž máme schválený plán obnovy, který je cestovní mapou k tomu, abychom ze Slovenska udělali úspěšnou, moderní, inovativní a zdravou zemi. To, co Slovensko právem má být, to, co bylo léta zanedbané,“ citovala ČTK nového premiéra Hegera.

Staronová vláda se staronovým programem

Programové prohlášení bylo s menšími úpravami převzato od předchozí vlády. Nový premiér uvedl, že nová vláda bude klást důraz na obnovu republiky po koronavirové krizi, boj s korupcí a zodpovědné hospodaření státu.

Ve vládě tedy i nadále zůstává původní koalice, kterou tvoří 16 členů. Osm ministrů je z hnutí OĽaNO, tři ze strany Sme rodina, další tři má strana SaS a dva jsou ze strany Za ľudí. Celkově má v parlamentu vláda Eduarda Hegera nadpoloviční většinu, konkrétně 95 mandátů ze 150.

Nový kabinet byl nejprve představen prezidentce Zuzaně Čaputové a ta jej 1. dubna jmenovala. Od té chvíle začala běžet třicetidenní lhůta, během které musí podle Ústavy Slovenské republiky zažádat vláda o důvěru. A ta jí tedy byla v úterý vyslovena.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články