Novináře prchající z Myanmaru zadržují i v Thajsku. Reakce lidskoprávní skupiny je neuvěřitelná

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Protesty v Myanmaru
Zdroj: Robert Bociaga / Shutterstock.com

Thajské úřady zadržely tři novináře a dva aktivisty prchající z armádou ovládaného Myanmaru. V úterý je čeká soud kvůli obvinění z ilegálního vstupu do země. Další aktivisté a obyvatelé volají potom, aby zadržení nebyli vráceni zpět do země, což by se jim mohlo stát osudným.

Celkem pět uprchlíků z Myanmaru zadržela thajská policie v neděli ve městě Čiang Mai při „náhodné kontrole“.

Jeden z tamních policistů Thapanapong Chairangsri řekl agentuře Reuters, že pětice byla zadržena za nelegální vkročení na thajské území a v úterý ji čeká soud.

Zákaz satelitní televize

Mezi obviněnými jsou dva aktivisté a tři novináři televize Demokratický hlas Barmy (DVB). Ta v Myanmaru informovala o probíhajících protestech, ale armáda, která v zemi vládne od únorového puče, jí před nedávnem sebrala vysílací licenci.

Nedávno dokonce vládní junta lidem zakázala vlastnit satelit, protože podle ní „nelegální média podkopávají národní bezpečnost“.

Za zadržené novináře a aktivisty se již postavilo několik lidskoprávních organizací či osobností včetně ředitele a šéfredaktora DVB Aye Chan Nainga.

„Nevracejte je!“

„DVB naléhá na thajské úřady, aby je (zadržené) nedeportovaly zpět do Barmy, protože by se ocitli ve vážném ohrožení,“ napsal Naing v prohlášení.

Podobně se vyjadřují i ostatní, kteří žádají, aby thajská vláda zadržené v žádném případě nevracela zpět do Myanmaru, protože by jim zde hrozilo smrtelné nebezpečí.

„Thajské úřady nemohou násilně vrátit tyto osoby do Myanmaru. Uvrhlo by je to totiž do reálného nebezpečí zadržení, mučení a dalších násilností včetně smrti,“ napsal zase na webových stránkách Ming Yu Hah z Amnesty International (AI).

AI se dále odkazuje na zaznamenané případy násilností v barmských zadržovacích centrech a mezinárodní právo, podle kterého nelze vydat uprchlíky do jiného státu v případě, že by jim zde hrozilo vážné nebezpečí.

V Myanmaru vládne armáda od 1. února, kdy zde svrhla legitimně zvolenou dosavadní vládu. Od té doby se v zemi konají rozsáhlé protesty, které jsou krvavě potlačovány, lidská práva jsou odepírána a mnoho lidí prchá do sousedního Thajska.

Autor: Petr Hejčl



Související články