Parno na pólech. Arktida a Antarktida hlásí rekordní teploty

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
antarktida ledovec
Zdroj: Shutterstock

Jako ohromující označují vědci současnou situaci na pólech. Je tam až o 40 stupňů Celsia více, než je obvyklé v této roční době.

Navzdory klimatickým změnám je tento jev podle expertů WashingtonPost prý jen raritní změna počasí na obou pólech.

Michal Kozubek z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR však pro Přehledně24 doplňuje: „Výkyvy teplot se na pólech vyskytují celkem pravidelně, takže je možné, že příští rok budeme sledovat extrémní mrazy. Problémem by bylo, kdyby se tyto teploty objevovaly pravidelně po několik let za sebou.“ 

Nejedná se ale o teploty, které si nedokážeme představit. Ačkoli teploměry na stanici Concordia, která leží přes 3000 metrů nad mořem, naměřily o zhruba 40 stupňů Celsia více, než je v tomto období běžné, stále se nacházíme pod bodem mrazu a to na -11,5 °C, a ve stanici ve Vostoku bylo naměřeno -17,7 °C.

Největší nebezpečí spočívá v tom, že se teploty nebezpečně rychle přiblížily k bodu tání, a to je v tomto období velmi neobvyklé. Tento teplotní rekord je prý nejvyšší za 65 let. 

Místo chladu vedra

Příčinou tohoto náhlého výkyvu teplot na jižním pólu by mohl být příliv teplého a vlhkého vzduchu z Austrálie z mořských oblastí na jihu. To se sice děje každoročně, letos se ale vzduch z Austrálie objevil i hluboko uvnitř nejchladnějšího kontinentu.

Toto může být způsobeno několika příčinami. Nejpravděpodobnější je slabší polární vír ve vyšších vrstvách atmosféry, který následně umožnil vniknout teplému vzduchu až hluboko nad Antarktidu.

Tuto hypotézu potvrdil pro Seznam Zprávy i odborník Daniel Nývlt, vedoucí českého antarktického výzkumného programu na vědecké stanici Johanna Gregora Mendela, který situaci popsal následovně: 

„Celé situaci přispělo poměrně zvláštní rozmístění tlakových útvarů nad Antarktidu a stočení takzvaných jet streamů do vyšších zeměpisných šířek právě v prostoru východní Antarktidy.“

Na severním pólu ale také došlo k nevídaně vysokým teplotám. Tam udeřila velmi hluboká tlaková níže nad Grónskem spolu s tlakovou výší nad Skandinávií a Sibiří. Zde teploty vzrostly o 20 až 30 stupňů Celsia nad obvyklou teplotu v této roční době.

Může za to změna klimatu?

Pokud bychom tyto změny chtěli dávat do souvislosti se změnou klimatu, museli bychom si podle Michala Kozubka počkat na situace i v následujících letech, které by potvrdily pozitivní trend.

„V souvislosti s klimatickou změnou budou vpády teplého vzduchu do antarktické oblasti častější, což bude mít za následek masivní odtávání ledovcové hmoty především v okrajové části Antarktidy, protože vzduch nad antarktickým polárním platem prozatím pozitivní teploty ani v těchto horkých vlnách nevykazuje,“ doplnil pro Seznam Zprávy Nývlt.

Zdroj: WashingtonPost, Seznam Zpráv, Přehledně24

Autor: Veronika Holcová



Související články