Peking pod rouškou tmy. Zasáhla ho desetiletá písečná bouře

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
pisecna boure
Zdroj: Drew McArthur/Shutterstock.com

Více než čtyři stovky leteckých spojení musely být v čínském hlavním městě Peking zrušeny. Mohl za to silný vítr a špatná viditelnost, kterou způsobila písečná bouře. Mnozí mluví o nejhorší bouři za poslední desetiletí. O celé situaci informovala agentura AP.

Ke vzniku silné písečné bouře došlo v poušti Gobi v autonomním regionu Vnitřního Mongolska, informovalo o tom čínské Národní meteorologické centrum.

Situace je natolik vážná, že tamní úřady doporučily uzavřít veškeré školy a posílit například autobusovou dopravu, aby těmto nepřívětivým podmínkám bylo vystaveno co nejméně lidí.

Bouře zasáhla 12 provincií

Podle tamních zpravodajských deníků měla bouře udeřit rovnou ve 12 provinciích včetně regionů.

Bouře měla zasáhnout nejprve Sin-ťiang nedaleko Pekingu a postupně se dostala až do severovýchodního města Chej-lung-ťiang.

K situaci se vyjádřilo i Národní meteorologické centrum: „Je to nejintenzivnější písečná bouře, kterou naše země za posledních deset let zažila, a pokrývá rovněž nejširší oblast.“

Čína čelí tlaku na životní prostředí

Častý výskyt bouří, především v jarních měsících, nikoho z tamních obyvatel nepřekvapí. Hlavně region Vnitřního Mongolska je náchylný na extrémní výkyvy počasí, za kterými stojí nejen fakt, že se nachází v pouštní oblasti, ale i ten, že na tamním území probíhá těžba přírodních zdrojů.

Vláda v zasažených oblastech vysazuje keře, stromy i jinou faunu, nicméně tlak rozvíjejících se průmyslových měst sílí a úřady si neví rady.

Čína tak čelí silnému tlaku z řad ekologů, ale i korporátních společností.

Autor: Ivan Glaser



Související články