Pence odmítá použít 25. dodatek k odvolání Trumpa. Demokraté chystají žalobu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
donal trump prezident
Zdroj: Nuno21 / Shutterstock.com

Americký viceprezident Mike Pence uvedl, že odmítá použít 25. dodatek k odvolání prezidenta Donalda Trumpa z funkce po útoku na Kapitol 6. ledna. Jeho rozhodnutí není překvapením, demokraté jsou připraveni prosadit ústavní žalobu.

Sněmovna vyzvala na základě událostí z 6. ledna Pence a Trumpův kabinet, aby se této novely dovolávali a prohlásili Trumpa za nezpůsobilého k prezidentské funkci. Pence však zastává názor, že 25. pozměňovací návrh by měl být použit pouze, pokud jde o zdravotní nebo duševní nezpůsobilost.

„Podle naší ústavy není 25. dodatek prostředkem k potrestání nebo uzurpaci,“ napsal Pence v dopise šéfce Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. „Jeho použití tímto způsobem by znamenalo hrozný precedens,“ dodává.

V dopise také vyjádřil pochybnosti nad tím, že je takový postup v nejlepším zájmu národa a v souladu s ústavou.

K žalobě se připojí i někteří republikáni

Pence vyzval Kongres, aby se spíš než na vzájemné spory soustředil na hladké předání moci. Pelosiová již v minulosti prohlásila, že pokud Pence odmítne 25. dodatek ústavy použít, Sněmovna reprezentantů přejde k prosazování ústavní žaloby.

Demokraté, kteří v pondělí představili článek obžaloby proti Trumpovi, uvedli, že mají dostatek hlasů, aby prezidenta obvinili. Připojí se k nim nejméně pět republikánů.

„Prezident Spojených států svolal dav, shromáždil ho a zažehl plameny tohoto útoku. Žádný americký prezident nikdy víc nezradil svůj úřad a svou přísahu na ústavu. Budu hlasovat pro impeachment prezidenta,“ prohlásila Cheneyová, třetí nejvýše postavená republikánka ve sněmovně.

Odsouzení prezidenta se neočekává, jde o symbolický akt

Sněmovna by mohla ústavní žalobu schválit už ve středu. Stačí k tomu prostá většina, a tu demokraté mají. Poté by následovalo hlasování v Senátu, kde je k odsouzení prezidenta potřeba dvoutřetinová většina.

Celá kauza odstartovala událostmi 6. ledna, kdy zaútočily na budovu Kapitolu krajně pravicové a rasistické skupiny v naději, že změní volební výsledky ve prospěch Trumpa. Výtržníci demolovali a vyplenili části budovy, což vedlo k hromadné evakuaci a pěti úmrtím.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články