Pohni si, parchante, řekl před oběšením. Jeden z nejkrutějších vrahů Ameriky zabíjel jen pro své potěšení

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Panzram
Zdroj: Profimedia

Carl Panzram byl jedním z nejkrutějších vrahů, které kdy Amerika poznala. Vraždil jen pro své vlastní potěšení a podle psychologů i kriminalistů na tom mělo velký podíl jeho pokažené mládí. Několikrát byl dopaden, vždy ale z vězení utekl s touhou dál zabíjet. Nakonec skončil na šibenici. Jeho příběh přináší Criminalminds.fandom.com.

Panzram se narodil v roce 1891. Jeho dětství se zdaleka nepodobalo tomu, co prožívali jeho vrstevníci. Jeho otec opustil rodinu, když bylo chlapci 12 let. Chyběla mu výchova a o rok později podnikl své první vloupání. Pak skončil ve výchovném ústavu.

Tam byl týrán a opakovaně znásilňován. To se s ním táhlo až do dospělosti. Poté byl propuštěn a žil kočovným životem, se svou matkou se odmítal bavit a vinil ji z toho, že je otec opustil. Bohužel se ve světě nesetkal s pochopením, jak doufal. Několikrát se potýkal s násilím a nějaký čas byl vězněn gangem, kde ho jeho členové opakovaně znásilňovali.

Vražda strážného

Roku 1915 byl poprvé Panzram odsouzen. Za drobné krádeže si měl odsedět jen pár let, on ale společně se svým spoluvězněm utekl. Při tom poprvé vraždil – zabil strážného, který se mu snažil v útěku zabránit. Brzy byl Panzram dopaden a trest mu byl prodloužen.

On ale odmítal sedět za mřížemi a opět podnikl útěk. Několik let žil na jachtě, kam si vodil mladé muže, především vojáky, které znásilňoval a zabíjel. Pak se odstěhoval do Afriky a pokračoval v kriminální činnosti. Kriminalisté ho pronásledovali přes Lisabon zpět do Ameriky.

Jeho touha po vraždách byla tak silná, že si po čase přestal dávat pozor na zahlazování stop. Kriminalistům se ho proto brzy podařilo dopadnout. Tentokrát ale nedostal možnost útěku. Za jeho činy mu byl vyměřen trest smrti a byl poslán na šibenici.

Poslední nezdařilý útěk

Panzram nechtěl být za mřížemi, proto se vždy pokoušel uniknout. Když zjistil, že má zemřít, samozřejmě se zoufale pokusil dostat se i tentokrát pryč. Jenomže strážní si na něj tentokrát dali pozor. Stal se známou firmou a neměl šanci projít přes několik kriminalistů v plné zbroji.

Když byl veden na šibenici, podle svědků ničeho nelitoval. Tvářil se hrdě, a ačkoli byl v jeho očích vidět strach, poslední slova, která pronesl, většinu lidí ohromila. Dal jimi totiž najevo, že pokud by ho ten den neoběsili, pokusil by se vraždit znovu.

„Pohni si, parchante. Mohl bych zabít desítky lidí, než ty vykonáš jednu popravu,“ řekl, když vystupoval na místo určené k popravě. Před zraky přítomných byl pak oběšen. Jeho příběh se stal legendou a Panzram je dodnes považován za jednu z nejkrutějších osob americké historie.

Zdroj: criminalminds.fandom.com, allthatsinteresting.com, murderpedia.org

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články