Pohřeb prince Philipa bude 17. dubna. Zavzpomínal na něj syn i vnukové

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
princ philip
Zdroj: Profimedia

Princ Phillip, vévoda z Edinburghu, zemřel ve věku 99 let v pátek na zámku Windsor. Královna Alžběta seděla u jeho lůžka do poslední chvíle. Pohřeb proběhne 17. dubna. Vzhledem k pandemické situaci a k přání vévody se dle vyjádření paláce bude jednat o střídmý ceremoniál.

Vzpomínku zveřejnil jak Philipův syn a následník trůnu Charles, tak i vnuci zesnulého, princové Harry a William.

Philip byl vtipný, oddaný a laskavý, shoduje se rodina

„Měl jsem štěstí, že pro mě nebyl jen vzorem, ale byl také trvalou součástí mého dospělého života – v časech dobrých i těch nejtěžších. Vždy budu vděčný, že má žena měla možnost poznávat ho několik let a za laskavost, se kterou se k ní choval,“ napsal na twitteru William, vévoda z Cambridge.

„Byl svůj velmi autentickým způsobem, s ostrým vtipem a díky osobnímu kouzlu si dokázal udržet pozornost v každé místnosti. A také proto, že jste nikdy netušili, co prohlásí příště,“ uvedl princ Harry, který se pohřbu dědečka zúčastní bez své těhotné manželky Meghan.

Syn vévody z Edinburghu princ Charles poděkoval veřejnosti za projevenou účast. „Myslím, že můj otec uplynulých 70 let poskytoval velice pozoruhodnou oddanou službu královně, mé rodině, zemi a také celému Společenství,“ řekl novinářům.

Pohřeb proběhne v úzkém rodinném kruhu

Pohřeb prince Philipa, vévody z Edinburghu, se uskuteční v sobotu 17. dubna v rodinném kruhu v kapli sv. Jiří na hradě Windsor.

Obřadu bude předcházet celostátní minuta ticha. Půjde o ceremoniální, nikoli o státní pohřeb, uskuteční se tedy bez přístupu veřejnosti. Královna Alžběta také rozhodla, že do pohřbu bude ve Velké Británii platit osmidenní státní smutek.

Královský palác uvedl, že počet truchlících na pohřbu bude omezen na třicet. Bohoslužba se bude konat v souladu s omezeními kvůli šíření nemoci covid-19.

„Nebude se konat žádný státní pohřeb, protože ten přísluší zejména britským panovníkům a panovnicím, výjimkou bylo úmrtí ikonického válečného premiéra Winstona Churchilla. Princ Philip – i na vlastní přání bude mít pohřeb na hradě Windsor, měl by být ve vojenském duchu,“ vysvětlil zpravodaj ČT ve Spojeném království Bohumil Vostal.

Autor: Aneta Střechová



Související články