Policista klečel na krku dvanáctileté dívce. Případ je přirovnáván ke smrti George Floyda

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
floyd policie
Zdroj: Profimedia

K nepochopitelnému incidentu došlo před časem na americké škole v Kenoshe ve Wisconsinu. Instituce nedávno zveřejnila video, na kterém sedmatřicetiletý hlídač Shawn Guetschow klečí na krku dvanáctileté dívky. Údajně prý takto jednal proto, aby po krátké strkanici nedošlo k dalším konfliktům.

Otec malé dívky podal podle údajů ze zahraničního serveru NBC News na policistu trestní oznámení. Lidé, kteří video již zhlédli, připodobňují celou věc ke kauze Afroameričana George Floyda, který po podobném zákroku policie v květnu 2020 zemřel.

Video přitom zachycuje celý incident od začátku a je vidět, že policista mimo službu jednal ve školní jídelně skutečně neoprávněně. Ani jakožto školní hlídač totiž nemá právo jednat s dětmi jako s dospělými, natož pak takto násilně. Holčičku nakonec z místa odvedl v poutech.

Prý nechtěl další konflikt

Na začátku videa je vidět, jak ve školní jídelně k již sedící dívce přichází jistý mladík. Ona do něho strčí a on si to nenechá líbit. Následně došlo ke krátké strkanici, po které dívka skončila na zemi. V tu chvíli Shawn Guetschow zakročil, dívku zaklekl a celou vahou ji držel u země.

Tlačil přitom na její krk a mohl jí tak způsobit i vážná zranění. A to po téměř minutu, než se mu podařilo připravit pouta, nasadit je holčičce na zápěstí a odvést ji pryč. Otec dívky Jerrel Perez, později podal na hlídače trestní oznámení za způsob, kterým byla jeho dcera znehybněna.

Právě zakleknutí bylo vysloveně loni tamějším bezpečnostním složkám zakázáno, kromě toho se rozhodně nejednalo o vhodný způsob zacházení s dvanáctiletou dívkou, která podle všeho nebyla nijak nebezpečná. Šlo totiž zjevně o obyčejnou drobnou hádku mezi dvěma spolužáky.

Zdravotní následky

Dívka po dva týdny chyběla ve škole a její otec později objasnil, že se musí léčit a kvůli zranění, která jí způsobil hlídač kleknutím na krk, chodí k neurologovi. Perez, jeho právník a aktivisté z Kenoshy a Chicaga se podle CNN Prima NEWS ve středu sešli před školou, aby na incident upozornili.

„Dívka křičela, že nemůže dýchat, zatímco měl policista koleno na jejím krku,“ uvedl právník rodiny. Celý incident byl navíc přirovnán ke kauze George Floyda. Tomu tehdy policista Derek Chauvin klečel na krku téměř deset minut a Floyd jeho zákrok nakonec nepřežil.

Škola poslala Guetschowa na placenou dovolenou. Muž ale v úterý na svou práci bezpečnostního pracovníka ve škole rezignoval. V dopise si navíc postěžoval na nedostatečnou podporu ze strany školy. Kenoshská policie, u které muž pracuje, ho i nadále zaměstnává a případ nehodlá více komentovat.

Zdroj: CNN Prima NEWS, NBC News

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články