Policisté v Rio de Janeiru zabili 25 lidí. Místní promluvili o brutálních popravách

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Slam v Riu
Zdroj: LuizSouza / Shutterstock.com

Několik těžkooděnců brazilské police ve čtvrtek vtrhlo do Jacarezinha, jednoho z největších slamů v Rio de Janeiru. Při operaci proti drogovým dealerům zemřelo minimálně 25 osob včetně jednoho příslušníka policie.

Podle prohlášení policie byla čtvrteční operace plně oprávněná a mezi zabitými jsou členové a vůdcové drogových gangů, které v oblasti operují.

Problém s gangy

Více než šedesátitisícový slam Jacarezinho je jednou z největších chudinských čtvrtí v Rio de Janeiru. Problém s násilím drogových gangů tamní obyvatele trápí dlouhodobě.

Proto provedla brazilská policie čtvrteční operaci. Některé zachycené záběry ukazují, jak se ke slamu blíží obrněná policejní auta i helikoptéry. Na dalších snímcích jsou vidět členové gangů prchající po střechách domů a schovávající se dovnitř budov.

Když pak policisté na místo přijeli, vtrhli do slamů a budov brutálním způsobem, přičemž zemřelo 24 místních a 1 policista. Na tiskové konferenci pak policisté ukázali obsáhlý arsenál zbraní včetně granátů nebo automatických pušek zabavených při zásahu.

Policie i brazilské ministerstvo vnitra považují operaci za úspěšnou a oprávněnou, protože podle nich byli zabiti členové gangů, které obchodují s drogami nebo přepadávají vlaky. Mnoho místních se ale bojí, že mezi zastřelenými mohou být i nevinní lidé a domnívají se, že takový masakr byl zbytečný.

„Nikdy v životě jsem neviděl tak smrtelnou policejní operaci, jako byla tato,“ řekl například serveru Al-Džazíra výzkumník ze Střediska pro studii veřejného bezpečí a občanství v Riu Bruno Soares.

„Jeden z mužů se zeptal, jestli se u mě může schovat. Když přišla policie, řekl jsem jim, kde je, protože by ho stejně našli. Vtrhli do pokoje mé dcery a hned ho zastřelili… Jak teď může moje dcera spát?“ řekl další z obyvatelů slamu.

Někteří pozorovatelé se domnívají, že k brutalitě zásahu přispěl fakt, že zabitý policista byl zastřelen velmi brzy. To mohlo ostatní naštvat a nabudit je k agresivnějšímu zásahu, než bylo potřeba.

Problém s policií

Na masakr upozornily i některé neziskové organizace. Amnesty International kupříkladu vyjádřila lítost nad krveprolitím a žádá okamžité prošetření události.

Brazílii zužuje drogové násilí dlouhodobě. Problematický je ale i přístup tamní policie. Podle Human Rights Watch bylo při jejích operacích jenom během prvních třech měsíců letošního roku zabito na 450 osob. Za celý loňský rok jich bylo přes 1300.

Tvrdé policejní zásahy se v Brazílii dějí i přes nařízení nejvyššího soudu, který tyto akce během pandemie covid-19, jež zemi sužuje, pozastavil. Výjimku mají pouze „extrémně důležité“ operace.

Autor: Petr Hejčl



Související články