Polsko končí s ruskou ropou. Jde o významný krok k ekologické nezávislosti EU

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mateusz morawiecki
Zdroj: Profimedia

Sankce proti Rusku, které napadlo Ukrajinu, stále hrají velmi podstatnou roli. Čím dál více zemí se přidává s opatřeními, kterými se snaží proti Putinovi bojovat, ve většině případů jde o ekonomické kroky. Polsko se podle posledních informací pokusí do konce tohoto roku ukončit přijímání ropy z Ruska.

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes oznámil, že by země do konce roku chtěla přestat používat ruskou ropu. Uhlí z Ruska by navíc Polsko mělo přestat dovážet už letos v květnu. Jedná se o významný ekonomický krok související s agresí Ruska vůči Ukrajině.

Ačkoli bude pro Polsko rozhodně náročné toto rozhodnutí naplnit, podle premiéra je to jeden velmi podstatný krok, kterým dát najevo Rusku své postoje. Morawiecki navíc vyzval k ukončení používání ruské ropy i další země Evropské unie.

Radikální v porovnání s dalšími zeměmi

Celá řada zemí se snaží vůči Rusku přistupovat odtažitě, ukončit s ním spolupráci ve většině ohledů, a podpořit naopak Ukrajinu. Podle ČTK ale tímto krokem, o kterém dnes Polsko informovalo, dělá země jeden z nejradikálnějších kroků, který je oproti ostatním státům velmi odvážný.

Premiér Polska si je toho dobře vědom, doufá ale, že by se po vzoru jeho země mohly přidat i další státy. Navíc Mateusz Morawiecki tvrdí, že peníze, které Moskva za dovoz ropy dostává, jsou pohonem pro válečný konflikt, a jde tak o krvavé finance podílející se na útoku na Ukrajinu.

Příjmy z dodávek ropy, zemního plynu a uhlí představují podle odhadů až 80 procent příjmů rozpočtu Ruské federace, je tedy pravda, že velká část z těchto peněz je využita i při válečném tažení.

Portál Novinky mimo jiné označil polské rozhodnutí za další krok k tomu, aby se EU stala energeticky nezávislá na ruské velmoci.

Chystají se i další země

Ukončit ekonomickou spolupráci s Ruskem se chystají i další země. Problém je ale v tom, že takto zásadní krok nelze udělat jen tak z minuty na minutu. Například Německo již před několika dny oznámilo, že nechce do budoucna ruskou ropu používat.

Podle ministra hospodářství Roberta Habecka se chce země do letošního podzimu zbavit závislosti na ruském uhlí. Do konce letošního roku pak také snad i na ruské ropě, s jistotou to ale potvrdit nedokázal. Do půlky roku 2024 se pak podle něj Německo hodlá zcela zbavit závislosti také na ruském plynu.

Mnoho zemí se slovy polského premiéra souhlasí, je ale jasné, že pro některé státy nebude toto ekonomické osamostatnění vůbec snadné. Mateusz Morawiecki nicméně trvá na tom, že čím více zemí se zapojí stejným stylem, tím méně bude Rusko do budoucna ostatním zemím nebezpečné.

Zdroj: ČTK, Novinky, iRozhlas

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články