Převlékl se za důchodkyni na vozíku, pak hodil dort na slavný obraz Mony Lisy. Planetu ničí lidé, křičel

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
mona lisa
Zdroj: Profimedia

Muž přestrojený za ženu na vozíčku v neděli zneuctil umělecké dílo v pařížském Louvru. Na obraz Mona Lisa od slavného Leonarda da Vinciho hodil dort. Obraz nebyl poškozen, chrání ho totiž silné neprůstřelné sklo. Podle útočníka šlo o protest na záchranu životního prostředí.

Muž podle zahraniční agentury Reuters kromě dortu rozhazoval okolo sebe i květiny a snažil se prý upozornit na to, že je velmi důležitá ochrana přírody. Dokud nebyl ochrankou odveden, ve svém jednání pokračoval a řada lidí stihla jeho chování natočit.

Na sociálních sítích se proto objevily záběry kuriózního incidentu. Nikdo ale netuší, proč si muž vybral pro svůj boj na téma ochrany přírody právě slavný obraz a jak s jeho slovy souvisí dort rozmazaný na skle. Proč měl na sobě navíc bizarní kostým, to ví nejspíš pouze on sám.

Zaplnil sociální sítě

„Zní mi to neskutečně, ale muž převlečený za starou dámu vyskočil z invalidního vozíku a pokusil se rozbít ochranné sklo Mony Lisy. Poté potřel sklo dortem a házel kolem sebe růže, než ho zkrotila ochranka,“ napsal na svém twitteru jeden ze svědků, kterému se podařilo natočit i video.

Na něm je vidět, jak si řada návštěvníků muzea fotí či natáčí obraz, před kterým je na skle rozmazaný kus dortu. Že by se v muzeu nemělo fotit a natáčet, v tu chvíli nejspíš nikdo neřešil. Na druhém klipu pak je vidět muže, který kolem sebe rozhazuje růže, když ho ochranka vyvádí z místnosti.

Muže v bílém oblečení a s parukou na hlavě po několika minutách od incidentu ochranka vyvedla z muzea, on přitom stále křičel, že by lidé měli myslet na životní prostředí. „Jsme to my, kdo ničíme planetu,“ vykřikoval na pobavené okolí. Lidé si tak ten den odnesli z muzea více zážitků, než možná čekali.

Nebyl první

Muž v paruce nebyl prvním, kdo se pokusil obraz nějakým způsobem poškodit. Už v minulosti se kvůli Moně Lisa řada lidí potýkala se zákonem. V 50. letech byl například obraz poškozen útočníkem, který ho postříkal kyselinou sírovou.

V roce 1974 při vystavování obrazu v Tokiu jedna z žen nastříkala svůj invalidní vozík červenou barvou,  aby upozornila na to, že je na akci nedostatek bezbariérových přístupů. Pořadatelé se obávali, že by mohla obraz zničit, proto ji k němu nakonec ani nepustili.

V roce 1911 byl dokonce obraz ukraden, našel se potom o tři roky později. Mona Lisa má za sebou řadu podobných incidentů a dá se očekávat, že ani muž s dortem nebyl tím posledním, kdo se pokusí na dílo zaútočit. Díky moderní technologii a ochranným systémům by se mu ale nic stát nemělo.

Zdroj: Reuters, TV Nova, iDNES, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články