Převrat v Číně? V médiích se spekuluje o uvěznění prezidenta i o jeho nástupci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Si tin pching
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Sociální sítě v nedávné době zaplavily spekulace o možném politickém převratu v Číně. Podle informací kolujících po internetu měla tamní armáda využít odcestování prezidenta do zahraničí a po jeho návratu uvrhnout hlavu státu do domácího vězení.

Si Tin-Pching se nedávno zúčastnil summitu Šanghajské organizace pro spolupráci v Samarkandu. Během toho měl být odvolán z čela Čínské lidové osvobozenecké armády. Informoval o tom web BBC, který ale sám informaci označil za neověřenou.

O tom, že během posledních dní zaplnila internet spekulace o prezidentově uvěznění, informovala také stránka Bussines Today. Ta zároveň sdílela i několik příspěvků, které se týkají dění.

Jeden z nich například uvádí, že během 21. září byla zrušena více než polovina letů přes Čínu. Vysvětlení ale není k dispozici. „Včera (21. září) bylo přes Čínu zrušeno téměř 60 % letů. Důvody nicméně nebyly vysvětleny. Na tento den bylo naplánováno 16 062 letů a celkem 9 583 letů bylo zrušeno,“ tvrdí příspěvek.

Ačkoli není jasné, zda se nějak situace týká skutečnosti, že měl být v Číně uvalen do domácího vězení sám prezident, informace spekulantům spíše nahrává do karet. Vodítek je navíc celá řada. Přesto nicméně není nic potvrzeno oficiálně, čínská Komunistická strana ani státní média se zatím k situaci nevyjádřila.

Někteří mluví o novém vedení

Zpráva o zajetí prezidenta se začala šířit v pátek poté, co první informace zveřejnila čínská aktivistka Jennifer Zeng. Podle zahraničního webu The Guardian někteří lidé dokonce mluví o novém prezidentovi, kterým měl být zvolen generál Li Qiaoming.

„Proslýchá se, že byl Si Tin-Pching zatčen a uvalen do domácího vězení poté, co ho vyšší úředníci z komunistické strany přepadli nepřipraveného po návratu z ciziny,“ napsala na twitteru Zeng. Někteří lidé tvrzení věří, jiní mluví o tom, že jde o nesmysl.

Nicméně tato informace je už tři dny stará a stále se k ní nikdo nevyjádřil. V případě, že by měla být prohlášena za falešnou, by se podle některých spekulantů dávno oficiální vyjádření objevilo. Podle reakcí na sítích tak mlčení vyvolává spíše dojem, že by se mohlo jednat o skutečnost.

Čína ztrácí autoritu

K celé situaci se vyjádřila i přední česká sinoložka Olga Lomová. Ta v rozhovoru pro iDNES potvrdila, že Čína ztrácí autoritu a měla by urychleně uvést odpovědi na otázky.

„Když sledujete, co se dělo v Číně v posledním roce, tak se tam odehrává jeden malér za druhým. Počínaje brutálními anticovidovými lockdowny, přes necitlivé zásahy do ekonomiky až po kolaps trhu s realitami, říkáte si, jak tohle může generální tajemník přežít,“ uvedla.

„Tradičně se v Číně říká, že přírodní pohromy věští pád vládců. To je možná pověra, nicméně letos Čínu postihlo strašně velké sucho, požáry, nakonec i zemětřesení. To jsou vždy signály, ve kterých lidé zneklidní a něco se pak děje,“ doplnila.

Zdroj: BBC, Bussines Today, The Guardian, iDNES, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články