Princ Randian: Proslavil se jako lidská housenka. Bez rukou a nohou dokázal neuvěřitelné věci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
prince randian
Zdroj: Profimedia

Na první pohled každého vyděsil. Lidé odvraceli zraky a museli se přemlouvat k tomu, aby sledovali jeho vystoupení. Nakonec ale jásali, tleskali a obdivovali ho. Princ Randian byl neobyčejný člověk, který se narodil bez končetin, i tak ale dokázal žít a nevzdávat se. Jeho osud přinesl web All that’s interesting.com.

Jeho dětství je pro historiky tak trochu záhadou. Není jasné, kdy a kde se narodil, ani jaké je jeho skutečné jméno. Označení Princ Randian si dle allthatsinteresting.com vymyslel on sám, když začal vystupovat u cirkusu.

I tak mu ale lidé pro jeho podivný vzhled říkali spíše lidská housenka a hadí muž. Člověk, který měl jen hlavu a trup, překvapivě dokázal fungovat, založit rodinu, a dokonce si i pro sebe i své blízké vydělat na živobytí.

Velká rodina

Ačkoli pro většinu lidí byl jeho vzhled odpudivý, našla se žena, která ho i s jeho zvláštnostmi milovala. Tu si později Randian vzal a měl s ní celkem čtyři děti. Tři dcery a jeden syn ale potřebovali zabezpečit.

Naštěstí právě díky svému vzhledu si hadí muž dokázal najít fanoušky a za peníze vystupoval v cirkuse, kde dokázal, že pokud vám osud připraví nelehký život, je důležité se nevzdávat.

Princ Randian byl velmi chytrý a učenlivý. Mluvil několika jazyky a rozhodl se odjet do Ameriky, kde mohl vydělávat mnohem více peněz. Jeho rodina nápad podpořila a odstěhovala se společně s ním.

Spolupráce s Barnumem

Princ Randian nakonec spolupracoval s cirkusovým velikánem P. T. Barnumem, kterému do cirkusu přilákal celou řadu fanoušků, a na oplátku si mohl vydělávat slušné peníze. A vždy se bylo na co koukat.

Jenom za pomoci úst si dokázal Randian smotat a zapálit cigaretu nebo se oholit. Pouze pomocí kutálení trupu se přemisťoval z místa na místo a jen málokdy si řekl o nějakou pomoc. Snažil se být samostatný, jak se jenom dalo.

Ačkoli mnoho lékařů mu dlouhý život nepředpovídalo, nakonec se dožil 63 let. Do poslední chvíle se živil vystupováním v cirkuse. Příčinou jeho smrti nakonec bylo selhání srdce.

Zdroj: All that’s interesting

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články