První izraelské odstřelování Sýrie od inaugurace Joa Bidena prezidentem si vyžádalo čtyři civilní oběti

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
letecky bombovy utok
Zdroj: Shutterstock.com

Podle Syrských vzdušných obranných sil dnes Izrael odpálil vzdušnou ránu, která zasáhla město Hama na západě Sýrie, kde si vyžádala čtyři lidské oběti. Všechny byly z jedné rodiny. Jde o první takový útok od doby, co je Joe Biden v úřadu amerického prezidenta.

Útok se měl odehrát okolo čtvrté hodiny ranní a střela přilétla směrem od libanonského města Tripolis. Podle syrských státních médií o tom měli informovat vojenští představitelé.

„Izraelská agrese“

Při incidentu měli podle agentury Reuters s odvoláním na armádní zdroj zemřít čtyři členové jedné rodiny – matka, otec a dvě děti. Čtyři další civilisté jsou údajně zranění, a kromě toho střela zničila tři domy.

Podle zdroje označili armádní činitelé útok za „izraelskou agresi“. „Naše vzdušná obrana konfrontovala nepřátelské střely a většinu z nich sestřelila,“ dále uvedli. Izrael na incident reagovat odmítl.

Jde o první útok izraelských vzdušných sil v Sýrii od doby, co nastoupil Joe Biden do úřadu prezidenta Spojených států. Jeho předchůdce, Donald Trump, Izrael dlouhodobě podporoval. Nyní se čeká na to, zda bude nastupující administrativa pokračovat na Blízkém východě ve stejném přístupu.

Izraelsko-syrské vztahy

V předešlých letech odpálil Izrael směrem k Sýrii stovky podobných střel. Většina z nich byla namířena na íránské milice nebo jejich spojence, zejména pak libanonský Hizballáh.

Podle Reuters regionální zdroje uvedly, že během posledních týdnů Donalda Trumpa v úřadu prezidenta Spojených států se četnost útoků stupňovala.

13. ledna letošního roku odpálily směrem k východní Sýrii podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) izraelské vzdušné síly celkem 13 střel, které si vyžádaly nejméně 57 obětí.

„Je to největší počet ztrát od začátku izraelských náletů v Sýrii,“ konstatoval útok z 13. ledna ředitel SOHR Rami Abdul Rahman.

Autor: Petr HejčlSouvisející články