Rakousko má staronového prezidenta. Van der Bellen zvítězil už v prvním kole

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Van der Bellen
Zdroj: Profimedia

Dalších šest let bude nejvyšší politickým představitelem Rakouska Alexander Van der Bellen. Nejenže dokázal obhájit svůj přechozí prezidentských mandát, ale zvítězil rovnou v prvním kole, což je situace v Evropě spíše vzácná. Na druhém místě skončil nominant rakouské pravicové FPÖ Walter Rosenkranz.

Vítězství dosavadnímu rakouskému prezidentu přisuzovala média už v neděli večer, a to navzdory tomu, že ještě nebyla sečtena všechna korespondenční hlasování. Van der Bellen měl ovšem obrovský náskok, který už nemohlo prakticky nic změnit. On sám poděkoval svým voličům na svém twitteru také už v neděli.

Van der Bellen byl velkým favoritem

Stávající hlava státu byla favorizována už předvolebními průzkumy. Ty Van der Bellenovi podle Novinek předpovídaly 51 až 59 procent hlasů.

Nakonec se průzkumy trefily velmi přesně. Stávající prezident obdržel téměř 57 %, to znamená necelé dva miliony a tři sta tisíc hlasů. Druhý v pořadí, Walter Rosenkranz, získal necelých 18 % hlasů. Volební účast byla podle zpravodajského webu ORF 65 %.

Rekordní počet kandidátů

Přitom konkurence byla letos velká. O místo rakouského muže číslo jedna se ucházelo rovných sedm kandidátů, což je úplně nejvíce za posledních 70 let. Kromě stávajícího prezidenta se tam objevil advokát Tassilo Wallentin či hudebník a předseda Strany piva Dominik Wlaznym.

Největším konkurentem současného prezidenta byl ale kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), 60letý advokát Walter Rosenkranz.

Muži, kteří se objevili na prvních dvou příčkách, snad nemohli být více názorově odlišní. Van der Bellen během svého politického působení ukázal, že je rozvážným prezidentem. Jeho postavení neohrozila ani migrační krize či situace kolem nemoci covid-19. A to se v zemi za dobu jeho úřadování vystřídalo pět různých vlád.

Bellen jako proevropský, Rosenkranze jako euroskeptik

Van der Bellen je považován rovněž za silně evropsky založeného politického leadera. Právě tím se asi nejvíce lišil od svého protikandidáta Rosenkranze. Ten během své kandidatury vyzdvihoval sílu Rakušanů, kteří se nesmějí podvolit diktátu Evropské unie.

„Oni jsou mí klienti, nikoliv lobbisté, kteří mi dávají rozkazy z Bruselu nebo odkudkoliv jinde,“ uvedl například podle České televize. Ani to mu však nakonec k vítězství nestačilo. Přesto po konci voleb prohlásil, že je s jejich výsledky velmi spokojený.

Ven der Bellenovi už poblahopřála řada politiků. Například slovenská prezidentka Zuzana Čaputová či prezident Miloš Zeman. Ten dokonce uvedl, jak napsal iDNES, že by byl rád, kdyby jej rakouský prezident ještě stihl navštívit v Lánech.

Zdroj: ORF, České televize, Novinky, iDNES, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články