Reportérka CNN prohlásila, že bojovníci Tálibánu vypadají přátelsky i přesto, že skandují „Smrt Americe“

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
clarissa ward
Zdroj: Profimedia

Od momentu, kdy se Tálibán chopil v Afghánistánu po 20 letech opět moci, se život v hlavním městě Kábulu rychle změnil. Reportérka americké televize CNN Clarissa Ward mapuje dění přímo na místě. Reportáž, kterou z Kábulu připravila, ukázala, jak to teď v ulicích města vypadá. Jenže pár věcí, které ve videu zazněly, Američany rozlítilo.

V neděli obsadila militantní skupina Tálibán po 20 letech Kábul, čímž obrátila život ve městě naruby. Wardová z místa přinesla reportáž. Mluví na kameru, zatímco za ní stojí ozbrojení bojovníci a usmívají se.

Ženy se oblékají konzervativněji, popsala

„Právě mi řekli, abych se postavila na stranu, protože jsem žena,“ řekla Ward a dodala, že její přítomnost na místě vytváří napětí.

Žen údajně chodí po ulicích obsazeného města mnohem méně. Ty, které potkala, jsou zase oblečeny konzervativněji. Sama přitom byla zahalena v černé burce. Tálibán se totiž nebrání tím, že chce zavést islámské právo šaría.

Ohlasy však zaznamenala především reportérčina věta, že někteří bojovníci Tálibánu v ulicích Kábulu vypadají přátelsky, přestože současně skandují „Smrt Americe!“

Ačkoliv tuto kombinaci hned vzápětí označila za „naprosto bizarní“, snesla se na její slova v Americe kritika.

Senátor Ted Cruz video sdílel na svém twitteru, kde žasl nad tím, že Amerika tleská Tálibánu. Bývalá redaktorka The New York Times mu na stejné sociální síti oponovala v tom, že Ward ukázala ohromnou kuráž.

Za reportérku se postavila i přímo CNN. „Místo toho, aby utekla do Cancúnu v těžkých časech, Clarissa Ward riskuje svůj život, aby řekla světu, co se děje,“ zní v jejím prohlášení.

Wardová totiž dokonce vyzpovídala velitele Tálibánu, jenž jí řekl, že „je vše pod kontrolou, všechno bude v pořádku, nikdo by si neměl dělat starosti, Američané jen působili v Afghánistánu dlouho a bylo na čase, aby odešli.“

Pravdou je, že organizaci Tálibán odstavily od moci v roce 2001 právě americké síly. Teror, který panuje v ulicích, přišel poté, co se americký prezident rozhodl stáhnout vojáky ze země.

Zdroj: CNN, Insider, YouTube

Autor: Marek SlaninaSouvisející články