Rusko chce po Radě OSN projednat ukrajinskou špinavou bombu. Svět považuje tvrzení za lživé

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir putin
Zdroj: Profimedia

Ukrajina podle Ruska připravuje špinavou bombu, kterou se v blízkých dnech chystá zaútočit. V pondělí tvrzení podle Reuters zopakoval náčelník generálního štábu ruské armády Valerij Gerasimov. Rusko si přeje, aby bylo tvrzení projednáno v úterý Radou bezpečnosti OSN.

Špinavá bomba je bomba, která rozmetá do okolí výbuchem radioaktivní látky, popisuje server Novinky. Agentura TASS uvedla, že vysoký vojenský představitel Igor Kirillov informoval média o tom, že se ruští vojáci už připravují na boj v podmínkách radioaktivní kontaminace.

„Podle informací, které máme k dispozici, mají dvě ukrajinské organizace specifické instrukce, aby takzvanou špinavou bombu vyrobily. Jejich práce vstoupily do závěrečné fáze,“ uvedl Kirillov podle Reuters v telefonickém rozhovoru se svými protějšky z Velké Británie a Spojených států.

Ukrajina označila obvinění za falešná

Podle zahraničního webu Time se dokonce objevila obvinění o tom, že výroba bomby probíhá v nedávno vzniklém podniku na zpracování radioaktivního odpadu Vektor. Ukrajina jakákoli obvinění ale popírá, podle zástupců země jde jen o další ruský výmysl.

Podle serveru BBC prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj oznámil, že tvrzení je pouze důkazem toho, že něco podobného chystá samotné Rusko. S jeho slovy souhlasí i většina zahraničních států.

Ministři zahraničí Francie, Spojeného království a USA ve společném prohlášení uvedli, že odmítají přijmout neustálá lživá obvinění Ruska. Stejně tak i OSN vnímá informace Ruska jako lež, přesto po Radě ale země chce o celé situaci jednat.

Použití bomby by pro Rusko znamenalo velké následky

Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí Neda Price by použití bomby znamenalo pro Rusko následky. „Ať už by byla použita špinavá bomba, nebo jaderná zbraň, následky by byly strašlivé,“ uvedl podle agentury TASS.

Ačkoli si ale USA uvědomuje závažnost situace, ruským tvrzením nevěří. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba je označil za absurdní a za nebezpečnou lež. Stejně tak je podle Reuters jako nepravdivé odmítl Bílý dům prostřednictvím mluvčí Karine Jean-Pierrové.

„Nic nenaznačuje, že by Ukrajinci přijali rozhodnutí použít v bojích jadernou, biologickou nebo chemickou zbraň,“ uvedl podle tiskových agentur také nejmenovaný vysoce postavený americký armádní činitel.

Zdroj: Reuters, BBC, Time, Novinky, TASS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články